#Žiju (2020)

60%
Jihokorejské zombie filmy jedou.

#Žiju

#Saraitda

Jižní Korea, 2020, 98 minut

 

Režie: Il Cho

Scénář: Il Cho, Matt Naylor

Hrají: Ah-In Yoo, Shin-Hye Park, Hyun-Wook Lee

 

Jihokorejský zombie film? Tak nemusí to být vyloženě záruka kvality, ale přece jen Jihokorejci ukázali, že jsou v tomhle směru schopní. To narážím na velmi povedený seriál „Království zombie“, ale jsou to i filmy, s nimiž jsme se z téhle země mohli seznámit – především pak „Vlak do Pusanu“. Snímek „#Žiju“ z produkce Netflixu se na tyhle povedené kousky snaží navázat.

Pěkný melír.

Daří se mu to? Částečně ano, protože dostáváme snímek, který rozhodně nenudí, překvapí určitou formou originality, ale zatvrzelé zombie fanoušky dovede v některých ohledech také zklamat. Rozhodně ale zaujme forma, alespoň ty, kdo mají rádi osamělé hrdiny, kteří se ocitnou v kritické situaci. A přesně v takové je i Oh Joon-woo (Ah-In Yoo), hlavní postava tohoto filmu.

A tak si povídají.

Oh se ocitne zabarikádovaný ve svém panelákovém bytě. Najednou jsou všude zombie, jeho přátelé, jeho rodiny... nejsou nikde. Všichni se proměnili, sám sleduje v přímém přenosu, jak mohou někteří lidé dopadnout. A tak volí raději cestu samoty, i když ani ta není vždy jednoduchá a bezpečná. Zombie jdou po jakémkoli hluku a toho dovede jeden člověk v jinak tichém městě vyvolat dost.

Nakonec se i setkají.

I když to dlouho vypadá, že je Oh na všechno sám, nakonec se ukáže, že v protějším domě také žije jedna přeživší. A společně se dají dohromady, i když jen na dálku. Povídají si přes vysílačky, prostě je všechno hned o trochu lepší. Jenže pak se přižene horda. A idylka na dálku je pěkně v háji. A to zvraty rozhodně ještě nekončí, na to opravdu pořádné se musí ještě počkat.

A mají před čím utíkat.

Jihokorejský snímek „#Žiju“ je ukázkou docela kvalitního, moderního pojetí zombie, kdy v tomhle případě rozhodně nejde o pomalé mrtvoly. Ani to nevadí, tu tíživost to v sobě má i díky skvělým hereckým výkonům v lidských rolích. Ale prostě mi tu chybělo více gore, což je škoda, protože masky samy o sobě se velmi povedly. Trochu přitlačit na pilu a film by si vysloužil vyšší hodnocení.

 

Hodnocení: 60 %

 

Hororové filmy (zombie, survival)


Přidat komentář