VampyrVidar (2017)

60%
Vidar je takový hodně speciální upír.

VampyrVidar

Norsko, 2017, 83 minut

 

Režie: Thomas Aske Berg a Fredrik Waldeland

Scénář: Thomas Aske Berg a Fredrik Waldeland

Hrají:

Thomas Aske Berg (Vidar Hårr)

Brigt Skrettingland (Jesus)

Kim Sønderholm (Psycholog)

Henrik Rafaelsen (Tor Magne Abrahamsen)

 

I když si možná někdo myslí, že některá témata nebo dokonce žánry už jsou vyčpělá, stejně se najdou tací, kteří s tím nebudou souhlasit a stále se budou snažit tvořit i to, co se může jevit jako vyčpělé. A takové je to i s filmem „VampyrVidar“, který se zaměřuje na specifický hororový žánr, konkrétně na žánr upírský. Vzhledem k tomu, že je to norský film, nemuselo by to být špatné.

To je Vidar.

A „VampyrVidar“ je skutečně velmi specifický. Jedná se o snímek, který je mixem hororu, fantasy, komedie, sociální kritiky, akce, psychologického filmu, muzikálu a... určitě v tom najdete něco dalšího, co by se dalo zařadit i trochu někam jinam. Ti je na snímku „VampyrVidar“ parádní, protože i když je to takový zvláštní mix, je to mix konzistentní, který krásně drží pohromadě a nedrolí se.

Vidar boxuje.

Hlavní postavou je farmář, celkem obyčejný člověk, Vidar Hårr (Thomas Aske Berg). Ten toho od života nechce moc, i když ono najít smysl života je někdy víc, než by jeden člověk dokázal. A tak se i Vidar snaží zjistit, kam vlastně patří. Jenže jeho cesta, ač existenciální, rozhodně nevypadla z nějakého románu, jenž byste našli na školách v povinné četbě. Vidar se totiž stane upírem.

Vidar v nemocnici.

Když se budete na film „VampyrVidar“ dívat, budete mít pocit, že je to něco jiného. Kamera se nebojí, takže se dočkáme i celkem překvapivých záběrů, i když ne rozhodně se nemusíte bát – nebo zbytečně těšit? – tohle není porno. Je to komorní, trochu experimentální, je to depresivní, ale přitom je to místy i komedie. Tenhle film má tak specifický feeling, který na vás prostě zapůsobí.

Vidar kouří.

Norský snímek „VampyrVidar“ tu není od toho, aby vzkřísil upírský žánr, to se asi žádnému filmu ještě chvíli nepovede, ale je tu od toho, aby ukázal, že pořád má smysl točit filmy i v tomto žánru, protože stačí trochu specifický přístup a ono to fungovat bude, bude to bavit diváka. I když... „VampyrVidar“ je zrovna takový film, který nemusí sednout každému. Ne proto, že by byl špatný, ale jednoduše proto, že je jiný.

 

Hodnocení: 60 %

 

Hororové filmy (upíři)


Přidat komentář