Van Helsing (2004)

30%
"Van Helsing" je jedním z těch komerčních akčních hororů, které osobně příliš moc nemusím. Snaží se být hodně cool a to všechno je na úkor zajímavého příběhu a jakékoli snahy vyvolat strach.

 

Van Helsing

Van Helsing

USA, Česká republika, 2004, 131 minut

 

Režie: Stephen Sommers

Scénář: Stephen Sommers

Hrají:

Hugh Jackman (Van Helsing)

Kate Beckinsale (Anna Valerious)

Richard Roxburgh (Hrabě Vladislaus Dracula)

David Wenham (Carl)

 

Docela dlouho se mi dařilo „Van Helsinga“ nezhlédnout, ale dnes se mi skoro chce říct, že jsem se mu vyhýbal. Hugh Jackmana mám rád a co si budeme nalhávat, Kate Beckinsale je kost, ani tak nevadí, že většinou hraje ve filmech, kde zas tolik hrát nemusí. Ale tam, kde byl „Underworld“ zajímavě temný, akční a vybavený poměrně dobrou mytologií, tam „Van Helsing“ selhává na každé čáře. Srovnání s „Underworldem“ nepadlo jen proto, že v obou filmech hraje Kate Beckinsale, ale také proto, že se jedná o obdobný žánr – akční horor. Ale je pravda, že „Van Helsing“ je laděný více do komedie než do temného hororu, který by vyděsil.

Digitální triky nejsou až tak špatné.

„Van Helsing“ se ze všeho nejvíce podobá Sommersovým předchozím počinům, především pak „Mumii“. Jenže tam, kde byla „Mumie“ vtipná a hravá, tam „Van Helsing“ selhává. Mnich Carl aneb někdo jako Q z filmů o Jamesi bondovi, což samo o sobě je dost úchylárna, by měl být vtipným prvkem, ale ve skutečnosti je akorát docela trapný a člověk se u filmu příliš nezasměje. Aspoň ne tam, kde by se podle tvůrců zasmát měl. Hugh Jackman hraje cool borce, který zase není tak cool, i když je pravda, že mezi ním a Kate funguje chemie, která vyvrcholí v očekávaném polibku. Ale Sommers je tak příšerně mainstreamový, že stejně neumí ničím dokonale zaujmout a ohromit.

Jeden zabiják démonů, jedno monstrum a jeden vynálezce. Který je který?

Největším zklamáním ale není ani tak scénář, od kterého se vlastně moc nečekalo, ale pro mě to jsou triky, které nejsou žádné dokonalé, naopak jsou v některých momentech dost špatné. Jsou neuvěřitelné, především pokud se týká chůze po stěnách a stropu nebo obřích skocích. A rozhodně to nezachraňuje Richard Roxburgh v roli Draculy, který je skutečně příšerným ztvárněním legendárního hraběte. Je zahrán jinak než obvykle, což je pro mě těžko stravitelné, ale hlavně jeho excentrické výstupy jsou tak ohrané, že na tom není nic zábavného. Jako zábavné mi přišlo explodování malých gargoylků – upířích dětí, což samo o sobě je další ulítlost.

Kate Beckinsale je prostě kočka. Prý umí i hrát.

Pro českého diváka je opět potěšitelné, že pozná některé známé tváře, nejvíce pak Danu Morávkovou, ale také české reálie, aneb Notre-Dame zasazený do Prahy. Ale tohle z filmu rozhodně neudělá nějakou velkou podívanou. Celé je to podtržené příběhem o tom, jak se Van Helsing, který vůbec není klasickým Van Helsingem, ale lovcem démonů. Co se potká i s Jekyllem, kterého oddělá. Jinak bacha na Paříž, Jekyll se tam asi schovává. Ale důležité je, že se Van Helsing dostane až do Transylvánie, kde už o něm také vědí. Zvěsti se tu šíří patrně internetem. Že je zbytek jen honičkou se záměrem všechno zachránit a porazit Draculu, asi ani nemusím dodávat.

Ten klobouk je prostě divný.

„Van Helsing“ mě zklamal. Asi jsem čekal něco víc ve stylu „Underworldu“, trochu tohoto děsu, trochu toho zajímavého pohledu na věc, ale nic podobného se nestalo. Je to jen poměrně jednoduchá přímočará jízda, kde dobří jsou dobří, zlí jsou zlí, a všechno končí happy endem, který, pravda, není tak happy, jak bychom si možná mysleli. Smrt hlavní postavy tu přece jen máme, ale hlavně proto, že smrt je pro ní krásným vykoupením a její celá rodina může najít klid a mír. Stejně jako divák, který může začít dělat nějakou bohulibější a smysluplnější činnost.

 

Hodnocení: 30%

Hororové filmy (upíři, vlkodlaci, příšery, vědci)

Recenzovaný titul můžete objednat online na DVD.
DVD


Přidat komentář