Ve spárech ďábla (2018)

50%
Trochu jiný pohled na téma vymítání ďábla, respektive na posednutí.

Ve spárech ďábla

The Possession of Hannah Grace

USA, 2018, 86 minut

 

Režie: Diederik Van Rooijen

Scénář: Brian Sieve

Hrají:

Shay Mitchell (Megan Reed)

Grey Damon (Andrew Kurtz)

Kirby Johnson (Hannah Grace)

Nick Thune (Randy)

 

Co se dá ještě vymyslet okolo vymítačských filmů? Moc toho není, protože to základní již bylo řečeno v roce 1973, kdy byl natočen snímek „Vymítač ďábla“, ale přesto jsou zde filmy, které jdou stále v jeho stopách. A takový je i americký snímek „Ve spárech ďábla“ – mimochodem dost divný český název vzhledem k originálnímu titulu, ale budiž, aspoň je hned jasné, o co jde.

Její noční můra začíná.

Horor „Ve spárech ďábla“ se ale nesnaží jít úplně stejnou cestou jako ostatní vymítačské filmy, tvůrci se chtěli zaměřit na to, co následovalo. Exorcismus a jeho provedení tedy máme na začátku, a to v poměrně krátké scéně, kdy se dvojice mužů snaží dostat démona z těla Hannah Grace. Pak se nám ale děj přesouvá někam jinam, tedy alespoň na první pohled to vypadá, že se bude dít něco jiného.

Chudák Hannah.

Sledujeme Megan Reed (Shay Mitchell), která byla policistkou, celkem slibnou, ale pak se jí s kariérou něco stalo. A ona teď dělá noční směnu v márnici, protože asi nic lepšího aktuálně nedostane. Proč dělá tuhle směnu? Zde už se ukazuje, že tvůrci trochu přemýšleli a chtěli zde mít komplexní postavu. Otázkou je, jestli to bylo skutečně nutné. Ale je fajn, že i postava, která to v rámci filmu tolik nepotřebuje, má svou hloubku.

Já bych se radši ani nekoukal.

Na patologii přišlo nové tělo a Megan dostává úkol ho nafotit a pak případně udělat ještě nějaké další procedury. Na ty moc nedojde, protože s tím tělem prostě není něco v pořádku. Jasně, jsou zde scény, které jsou prvoplánové lekačky, ale zároveň je zde místy velmi dobrá atmosféra, která snímku dává něco trochu navíc. Jestli vás zaujme příběh samotný a jeho směřování, to už je otázka.

To může bolet.

Líbí se mi, že tvůrci pojali snímek „Ve spárech ďábla“ trochu jinak, že to není klasický film s exorcismem, kde exorcismus sám hraje důležitou roli. Tady se řeší spíše následky. To ale nic nemění na tom, že i tak je film lehce zdlouhavý a slušelo by mu zkrácení. Zase tolik zásadního se tu na patologii nestane. A jedna povedená postava není zárukou toho, že i zbytek scénáře a osazenstva bude stát za to.

 

Hodnocení: 50 %

 

Hororové filmy (survival, satan)


Přidat komentář