Ve stínu upíra (2000) - podruhé

80%
Netradiční historický horor, který rozhodně stojí za pozornost.

Ve stínu upíra

Shadow of the Vampire

Velká Británie, USA, Lucembursko, 2000, 92 minut

 

Režie: E. Elias Merhige

Scénář: Steven Katz

Hrají:

John Malkovich (Friedrich Wilhelm Murnau)

Willem Dafoe (Max Schreck)

Udo Kier (Albin Grau)

Cary Elwes (Fritz Arno Wagner)

 

Dlouho jsem se na tenhle film těšil a ani nevím, proč jsem ho až tak dlouho dokládal. No, konečně jsem se na něj dostal a vůbec nelituji. To, co tvůrci pod taktovkou E. Eliase Merhigeho stvořili, je skutečně zajímavý film, který je stejně biografický/historický, jako pábitelský a mytizující. A navíc je ke všemu tomu ještě hororový se skutečně parádní atmosférou, která navazuje na hororovost doby, kterou popisuje, ale stejně tak je film jako horor účinný i na dnešního diváka.

 Hlavně mít správné brýle.

Steven Katz při tvorbě scénáře vycházel z legendárního filmu „Upír Nosferatu“, který je i po téměř sto letech stále jedním z nejlepších hororů, jaké kdy byly natočeny. Kromě toho, že je to dáno Murnauovými schopnostmi a talentem, velký podíl na tom měl i představitel hlavní role – Max Schreck. Jeho Orlok je skutečně památnou postavou, která i dnes dovede vyděsit a svým vzezřením bezpečně nahání husí kůži.

 Max Schreck je krasavec.

Max Schreck se do své role velmi vžil a měl na sobě masku, která byla parádní. Tohle bylo ve filmu „Ve stínu upíra“ použito jako východisko, aby se Schreck popsal jako skutečně děsivá postava a možná jako někdo, kdo není jen hercem v masce, ale skutečným upírem. A tohle je celá zápletka. Co když Schreck nebyl herec, ale upír? Na tom je založené celé dění a podle toho se také stupňuje to, jak se štábem žene hrůza.

 Vizuální stránka je krásná.

Snímek je nesmírně dobře natočen, a to hlavně v souvislosti s původním filmem a s vizuální stránkou starých filmů. Jsou použity staré techniky, respektive záběry, které tak skutečně vypadají. Právě tohle vytváří kouzlo celého filmu „Ve stínu upíra“, který má ale navíc ještě skvělé herecké výkony jak v podání Johna Malkoviche, tak především v podání Willema Dafoea. Mile překvapí i Udo Kier, který jednou není moc teatrální, což se mu vyplatilo, a navíc nehraje upíra.

 Krásně hororové.

„Ve stínu upíra“ je krásnou ódou na staré horory a na staré principy vytváření děsu. Ukazuje, že zde máme dědictví skvělých filmů, a také to, že děs je možné vytvářet opravdu atmosférou, scénami, nikoli jen krví a monstrózně hlasitou hudbou. E. Elias Merhige natočil snímek, který stojí za to vidět, protože v něm najdete napětí, hrůzu, fascinaci i fanatismus. A přitom je to pořád zábavné.

 

Hodnocení: 80 %

Hororové filmy (upíři)


Přidat komentář