Ve stínu upíra (2000)

95%
Film "Ve stínu upíra" Vám s noblesou připomene, jak jsme se upírů kdysi báli.

Ve stínu upíra

Shadow of the Vampire

Velká Británie / USA / Lucembursko, 2000, 88 min

Režie: E. Elias Merhige

Hrají:

John Malkovich

Willem Dafoe

Udo Kier

Catherine McCormack 

 

Upírská tématika se v umělecké oblasti dvacátého století nebývale proměnila a další změny nás beze sporu čekají. Pojem upíra jako bytosti temnoty a děsu prošel vývojem, který se v současnosti ocitnul na poněkud úsměvném bodě. Pryč jsou doby, kdy byl upír netvorem, kdy k vyvolání smrtelného strachu postačil jeho stín. Mimochodem, má upír stín nebo ne? Toť věčná otázka. Totam je mrazení v zátylku, když jsme vycítili krvelačnou bestii. Devadesátá léta dvacátého století zavedla nová pravidla. Od chvíle, kdy se filmové role upíra zhostili Gary Oldman, Tom Cruise a Brad Pitt a v literárním upírském světě zavládl pojem zakázaná láska, upír přestal být zrůdou a vrhnul se na dráhu milovníka, který se maskuje pod rouškou metrosexuála. Jinými slovy, posledních pár let se nese v atmosféře, kdy se upíři stali zábavou teenagerek a opustili sféru děsu. Stačí se rozhlédnout po seriálech, po filmech a samozřejmě po knihách. Všimli jste si, že některá knihkupectví již zavedla speciální kategorii „upíři“? Ať v této škatulce sáhnete po jakékoli knize, dočkáte se ve většině případech jednoho a samého příběhu. Nemůžete prostě minout. Zdá se vám to stejně smutné jako mě? Pak věnujte pozornost filmu „Ve stínu upíra“, který vám s noblesou připomene, jak jsme se upírů báli.

Malkovich

Když Bram Stoker napsal román "Dracula", otevřel dveře, přímo vrata, umělcově fantazii. Jakmile tedy filmové umění pokročilo do fáze, kdy už bylo možné natáčet film jako takový, "Dracula" se stal žhavým lákadlem. A tak v roce 1921 přichází na scénu režisér F. W. Murnau (John Malkovich) s nápadem na první zfilmování tohoto románu o nejslavnějím upírovi. Naneštěstí však nedostává práva ke zfilmování, ale to ho, k potěšení dalších generací, nezastaví a vyřeší svůj problém v pravém slova smyslu šalamounsky. Pozmění ve scénáři vše, co by mohlo být napadnutelné, ale ponechá ty důležité aspekty, které v divákovi evokují správnou notu. Místo hraběte Draculy tu máme hrabětě Orloka, namísto Miny se tu setkáváme s Ninou apod. Filmový štáb odjíždí do divočiny natáčet a prapodivný Max Shreck (Willem Dafoe), jenž se ujímá hlavní upírské role, všechny začíná seznamovat s postupy hereckého umění ,metodika Stanislavského…

...

Film „Ve stínu upíra“ skýtá hned několik zajímavostí. Jednak je točen věrně době vzniku snímku „Nosferatu“, takže divák sleduje černobílé záběry a prvopočátky filmového řemesla. Dále se dotýká jedné z interpretací klasického expresionistického filmu, který byl jistou dobu vnímán jako metafora filmového upírství. A navíc nás seznamuje s konspirační teorií, která kolem Maxe Shrecka, F. W. Murnaua a "Nosferatu" vznikla. Perfektně děsivý výkon Willema Dafoe, coby hlavní hvězdy filmu, divákovi připomene, že ne všichni upíři musí nutně vypadat jako by právě vyšli z fitness centra, a Malkovich představí slavného režiséra jako muže, který je pro dokonalost a úspěch filmu schopen téměř všeho.

Orlok

„Ve stínu upíra“ je film pro labužníky. Pro gurmány starého pocitvého umění o upírech. Takže jestli jste už dlouho neviděli snímek o vampírech, kde by se divák mohl obávat i něčeho jiného, než jen toho, že láska nezvítězí, pak se shovejte do stínu hrabětě Orloka. Jeho triky z herecké školy vám všechno vynahradí.

Hororové filmy


Přidat komentář