Vesnice (2004)

40%
"Vesnice" je film, kterým začal postupný úpadek M. Night Shyamalana jako komerčně úspěšného a zajímavého režiséra.

Vesnice

The Village

USA, 2004, 108 minut

 

Režie: M. Night Shyamalan

Scénář: M. Night Shyamalan

Hrají:

Bryce Dallas Howard (Ivy Walker)

Joaquin Phoenix (Lucius Hunt)

Adrien Brody (Noah Percy)

William Hurt (Edward Walker)

 

Když šel snímek „Vesnice“ v roce 2004 do kin, bylo to pro mě v podstatě jako zjevení. No dobře, zjevení možná ne, ale na film jsem se nesmírně těšil, protože jsem Shyamalana naprosto zbožňoval a toužil jsem po tom vidět každý jeho další film. Vždyť to je ten, co natočil „Šestý smysl“ a „Vyvoleného“! Jenže ono se nekonalo to samé jako při těchto filmech. Nedostal jsem zážitek, který jsem očekával. A nemyslím si, že to bylo dáno jen mými přehnanými očekáváními.

Roztomilost sama.

M. Night Shyamalan je režisér, který si své filmy většinou píše sám. Ne, že by to bylo až tak nenormální, autorských filmů je mnoho, ale těch, co mají rozpočty okolo 65 miliónů dolarů i více, zase tolik není. Za tohle Shyamalana celkem uznávám, protože si jde svou cestou, plní si svoje sny a ještě na to dostává pořádné prachy. Jenže doby, kdy se mu rozpočet vrátil dvojnásobně, už jsou pryč. Jeho „Po zániku Země“ mělo rozpočet 130 miliónů dolarů a v Americe si na sebe nevydělalo ani polovinu.

Kdo asi hraje blázna?

„Vesnice“ není snímek, který by měl na první pohled velký komerční potenciál, i když jsou zde herci, kteří rozhodně dokáží přitáhnout. Když jsem byl na „Vesnici“ v kině, bylo docela narváno, což dneska vidíte jen málo. Myslím si, že to bylo dáno tím, že film točil ten, co dělal „Šestý smysl“, nikoli tím, že by se někdo zabýval skutečností, co vlastně uvidí. Nesledujeme totiž nic jiného, než život jedné podivné komunity, kde největším šokem je to, v jakém čase komunita vlastně žije, protože od začátku máte pocit, že je tak nějak mimo čas.

Že by něco viděla?

Dlouho jsou nám vysvětlována pravidla toho, jak komunita funguje, jako kdyby se jednalo o něco z dob osidlování Utahu mormony, a když konečně dochází k tomu, o čem to vlastně je, zjišťujete, že celá podstata děje tkví v tom, že slepá dívka půjde pro zázračné bylinky (rozuměj pro léky). A to je celé. Jsou zde hororové prvky, které jsou naprosto zabité vysvětlováním, jež je tady až moc názorné. Jenže v „Šestém smyslu“ měl Shyamalan pořádnou dardu, kterou diváka omráčil. V případě „Vesnice“ již nikoli.

Asi nic neviděla.

„Vesnice“ je špatný film a druhým zhlédnutím se tenhle pocit jen prohloubil. Poprvé jsem byl rozčarován, protože jsem čekal něco skvělého, podruhé jsem jen viděl ten příliš ujetý děj, který si doslova říká o parodování. Tahle vesnice není místem, kam byste se chtěli vracet. Hororové prvky jsou výborné, jen jich jsou všeho všudy tak tři scény. Na tak dlouhou stopáž je to málo a vy se musíte připravit na dlouhé romantické drama s neskutečně karikovanými charaktery.

 

Hodnocení: 40 %

Vaše komentáře

Fiona007
Já jsem teda byla skoro počůraná strachy, když jsem to před těma deseti lety viděla. Zase tak špatné to nebylo. Dle mého napínavý jak kšandy.
Fiona007 03.06.2014 11:42:03 Reagovat Přidat nový komentář
Martin Štefko
Až tak zlé ne, ale asi je to tím, jak mám nakoukáno. Navíc tam jsou skutečně divné momenty.
Martin Štefko 03.06.2014 11:44:52 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy (příšery)


Číst komentáře