Vetřelec vs. Predátor (2004)

35%
Návrat ke staršímu kousku, který v konečném důsledku zas až tak moc hororový není.

Vetřelec vs. Predátor

AVP: Alien vs. Predator

USA, Velká Británie, Česká republika, Kanada, Německo, 2004, 101 minut

 

Režie: Paul W. S. Anderson

Scénář: Paul W. S. Anderson, Dan O'Bannon a Ronald Shusett podle postav Dana O'Bannona, Ronalda Shusetta, Jima Thomase a Johna Thomase

Hrají:

Sanaa Lathan (Alexa Woods)

Raoul Bova (Sebastian de Rosa)

Lance Henriksen (Charles Bishop Weyland)

Ewen Bremner (Graeme Miller)

 

Paul W. S. Anderson je takový správně béčkově mainstreamový tvůrce. Dokáže natočit filmy, které jsou akční, tváří se jako mainstream, ale ve skutečnosti jsou béčka jako řemen a jde jen o to, aby bylo všechno, na co se člověk dívá, dostatečně cool a nějakou formou zábavné. Tohle je i případ filmu „Vetřelec vs. Predátor“, který v sobě nemá moc hororového a i těch sci-fi prvků je tu málo. V konečném důsledku je to vlastně pohádka s monstry.

 A pak už stačí jen odškrtávat mrtvé.

Aby to bylo dostatečně zajímavé, scénáristé dali dohromady příběh, kde jde o tajemnou pyramidu, která má něco od Aztéků, Egypťanů a také Kambodžanů. Aby tomu nebylo málo, tak ta pyramida je umístěna na Antarktidě. Vzhledem k tomu, že ji lidé před nějakou dobou objevili, dá se očekávat, že ji budou chtít prozkoumat. Na místo se vydává expedice pod finančním patronátem Charlese Bishopa Weylanda (Lance Henriksen), který doufá, že tu najde svoje štěstí.

 Že by našli poklad?

Na začátku máme krátký úvod o tom, jak se dává dohromady výzkumná skupina, která se i přes dílčí problémy dostane na Antarktidu, a to rovnou k základně, u které je pořádná díra do země. Co se tam asi stalo? Co udělalo tu díru? Tohle jsou otázky, které z úvodní pasáže dělají celkem zajímavou, mysteriózní, kdy máte očekávání, která nejsou moc naplněna, protože v konečném důsledku je to prostě jen akční řežba.

 Tak domácí mazlíček to úplně není.

Co se nemůže snímku vzít, to je skutečnost, že se opravdu snažil o dobré efekty a využívá jednotlivé prvky obou monster, které jsou specifické, ať už je to třeba kyselina na straně Vetřelců, nebo termovize na straně Predátorů. Tohle jsou ale prvky, které tam postě musejí být a obecně nejsou nijak zásadně a novátorsky využity. Vaše oči si tak budou hlavně užívat jednotlivé souboje a hlavně to, jak je to vizuálně pěkně vyvedeno. Na to, že jsou ty triky už více jak 10 let staré, to je dobré. Hlavně i proto, že to není všechno digitální, ale je tu snaha o skutečné loutky a masky.

 Kdo s koho?

Paul W. S. Anderson natočil další svou klasiku, která se jeho schopnostem nijak zásadně nevymyká. Je strašná škoda, že ten příběh je až tak banální, protože stopáž, kterou si to vzalo, je jinak až moc bohatá. Chtělo to více promyslet, pak by člověk neoceňoval jen ty skvělé masky. Tímhle filmem se jen ukazuje, že pro nové tisíciletí jsou zatím Vetřelci a Predátoři ztraceni.

 

Hodnocení: 35 %

Vaše komentáře

Adam Peňáz
Já bych tenhle film až tak černě neviděl. Proti původním sériím těžký průměr, horor žádný, ale baví to i po letech, opakované shlédnutí není problém. Na tomhle filmu jsem byl dokonce v kině, a to jsem dřív na nic co by zavánělo hororem do kina nechodil, no a peněz jsem určitě nelitoval :) Nejvíc jsem kvality filmu ale docenil až po shlédnutí dvojky, na které jsem byl rovněž v kině, ale tam jsem těch peněz hořce litoval už během projekce. Proti tomu je jednička vyložený masterpiece, kde _ i kdyby nic jiného - alespoň ty souboje o které tu jde především dobře vypadají a JDE z nich něco vidět...
Adam Peňáz 27.09.2016 21:44:11 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy (příšery)


Číst komentáře