Victoria Aveyard: Rudá královna

90%
Naše externí redaktorka Veronika se tentokrát nezaměřila na audioknihu, ale na knihu tištěnou, prý náhradu za "Hunger Games".

Victoria Aveyard: Rudá královna

Red Queen

Vydalo nakladatelství CooBoo, 2015, 329 Kč

 

Knížka Rudá královna se ke mně dostala s tím, že když se mi líbí „Hunger Games“, mohlo by se mi líbit i tohle. A opravdu, příběh mě zcela pohltil a přečetla jsem knihu snad za jeden den.

 Obálka českého vydání.

Knížka je zasazená do světa, kde žijí lidé s rudou a stříbrnou krví. Jak je zřejmé, ti, co mají stříbrnou krev, jsou výjimeční – mají božské schopnosti, např. telepatii, telekinetiku, nadpozemskou sílu nebo ovládají živly. Naproti tomu Rudí jsou obyčejní chudí lidé, kteří za Stříbrné bojují a umírají, slouží jim a jsou pro Stříbrné podřadní.

 

Na začátku knížky se setkáváme s Mare Barrowovou, která se narodila jako Rudá a snaží se v těžkém světě přežít. Mare má tři bratry, kteří byli povoláni do války, kterou vedou Stříbrní se sousedním královstvím již téměř sto let, a mladší sestru, která má to štěstí, že umí vyšívat na hedvábí a je v učení u svého mistra. Kdo totiž v Pilotech (vesnička, kde Mare a její rodina žijí) a v království Stříbrných nemá práci, automaticky je povolán do války. Toho se Mare bojí, a tak zatím do svých 18 let krade, aby přežila ona i její rodina.

 Ukázka

Mare má kamaráda Kilorna, který se učí na rybáře. Jednoho dne však Kilornův mistr zemře a Kilorn, který není vyučený, se najednou stává adeptem do války. To Mare nechce přijmout a snaží se Kilorna i sebe vykoupit (uloupit velké množství peněz, aby ji podsvětní Šarlatová hlídka převezla na bezpečné místo). Bohužel se loupež nepovede a navíc je zraněna sestra Mare.

 

Mare se snaží okrádat dál, aby sehnala potřebné peníze. Narazí na podivného chlapce Cala, který jí věnuje peníz velké hodnoty. Druhý den ráno si pro Mare přijdou ze zámku s tím, že má začít pracovat pro Stříbrné.

 

Mare začíná obsluhovat Stříbrné zrovna v okamžiku, kdy si má budoucí král vybrat svoji ženu. Všechny vznešené stříbrné dívky princi, který je shodou náhod právě záhadný Cal, předvádí své dovednosti a Mare je nešťastnou náhodou jednou z nich zasažena. Namísto, aby se Mare uškvařila elektrickým proudem, začne energii nasávat před zraky všech Stříbrných a ukáže tak svoji vražednou schopnost.

 Ukázka

Mare se dostane mezi Stříbrné jako snoubenka bratra následníka trůnu a ocitá se ve víru intrik na královské půdě, učí se, jak se v prostředí Stříbrných chovat, spojí se s podsvětím a s rebely ze Šarlatové hlídky, která má v plánu svrhnout nadvládu Stříbrných a zjistí pravdu o tzv. Rudo-Stříbrných.

 

Knížka je plná nečekaných zvratů. Celou dobu jsem si myslela – Rudá královna, o čem to asi bude? Že by se Rudá dívka stala královnou? První polovina knížky k tomu opravdu směřuje – zasnoubení z donucení, náklonnost k jinému muži, s každou další kapitolou nastane ale změna, která vše obrátí. Všichni mohou zradit.

 Autorka sama

Mare je hrdinka, která připomíná Katniss z „Hunger Games“, která vše obětuje pro svou rodinu a svého kamaráda, prostředí v království je dle mého čerpáno z „Hry o trůny“. Vše je však dobře spojeno a z příběhu se stává napínavé čtení. V závěru se pak setkáváme s dokonalým překvapením, které dle mého nikdo nečekal.

 

Hodnocení: 90 %

Hororové knihy


Přidat komentář