Virus (1980)

5%
Vypadalo to jako zombie snímek z 80. let, ale dopadlo to jako neskutečně špatná mozaika nesourodých scén.

Virus

Itálie, Španělsko, 1980, 101 minut

 

Režie: Bruno Mattei a Claudio Fragasso

Scénář: Claudio Fragasso, José María Cunillés, Rossella Drudi a Bruno Mattei

Hrají:

Margit Evelyn Newton (Lia Rousseau)

Franco Garofalo (Zantoro)

Selan Karay (Vincent)

José Gras (Mike London)

 

Někdy jsou věci mezi nebem a zemí. Zrovna ráno, v den, kdy jsem si měl film „Virus“ pustit, jsem si říkal, že by bylo zase fajn někde slyšet soundtrack od kapely Goblin, která mě tolik zaujala u Argentových filmů. Nic jsem o filmu nevěděl, snad kromě toho, že jej točil Mattei, což rozhodně není záruka kvality. O to více mě dostalo, když jsem zaslechl první tóny hudebního podkresu v úvodní filmové sekvenci a zjistil, že to byla právě skupina Goblin, která dělala soundtrack.

 Virus, který zabíjí.

Říkal jsem si, že tohle bude i díky soundtracku zážitek. No, nakonec jsem zjistil, že je to zážitek jenom díky soundtracku, protože snímek neobsahuje nic moc kvalitního, kromě té hudby, která je opět výtečná. No dobře, ještě to gore sem tam vyniká. Přitom ten začátek vůbec není špatný a vy máte pocit, že dostanete pěkné béčko, které jde v tradici Fulciho a jiných autorů.

 Pořád jsme v jednom filmu.

Jak říkám, ten začátek vůbec není špatný. Jsme v nějaké továrně, kde dojde k havárii a vypadá to, že se nám začnou nejen fabrikou, ale i městem šířit nemrtví. Co se děje pak, to už je trochu méně uchopitelné a pochopitelné. Jako kdyby se Mattei snažil o to, aby diváka dostal do celého světa a zároveň vytvořil něco, co bude neskutečnou žánrovou směskou. Je ale třeba připomenout, že směskou, která ani trochu nefunguje.

 S těmihle za zády není čeho se bát.

Z filmu se v jednu chvíli stává v podstatě kanibalský film, který nás zatahuje do džungle nebo tak něčeho, a vy máte pocit, že někdo přepnul kanál a vy se díváte na něco naprosto jiného. Takhle blbě napsaný scénář a celkově zrežírovaný film, jsem si po první scéně rozhodně nepředstavoval. Jako kdyby nikdo pořádně nevěděl, co dělá, jen ta hudba se všechno snažila umocnit, ať už to „všechno“ je cokoli.

 Zlá verze chřipky.

„Virus“ je ukázkou toho, že ne všechno, co v Itálii vzniklo, mělo smysl. Tohle je film, na který se měli tvůrci vykašlat, protože je to celé jen montáž různorodých scén, které na sebe hodně špatně navazují, v některých případech v podstatě vůbec. To, že má Mattei k dispozici dobré gore, je skoro škoda, o to větší je škoda, že Goblin k filmu vytvořili dobrý soundtrack. Pro takový film to bylo zbytečné.

 

Hodnocení: 5 %

Hororové filmy (zombie, gore, béčka)


Přidat komentář