Visitor Q (2001)

50%
Některé hosty doma prostě mít nechcete. A "Visitor Q" je jedním z nich.

Visitor Q

Bijitâ Q

Japonsko, 2001, 84 minut

 

Režie: Takashi Miike

Scénář: Itaru Era

Hrají:

Ken'ichi Endô (Kiyoshi Yamazaki)

Shungiku Uchida (Keiko Yamazaki)

Kazushi Watanabe (Návštěvník)

Jun Mutô (Takuya Yamazaki)

 

Takashi Miike je neskutečně osobitý autor, kterého bude asi většina diváků nenávidět, kdyby se tedy většina diváků na jeho filmy dívala. V poslední době jsem měl to štěstí, že jsem mohl vidět hned dva jeho legendární filmy. Tím prvním byl snímek „Ichi the Killer“, což je neskutečná řežba, která oplývá gore, ač snímek sám smysl trochu postrádá. A tím druhým je právě „Visitor Q“.

Někdy je třeba deštník, i když neprší.

Pokud nevíte, do čeho jdete, asi budete trochu překvapeni. No, popravdě, já myslím, že budete hodně překvapeni, i když budete alespoň trochu tušit, co je tenhle snímek zač. Tohle jsou prostě zážitky, které hned tak někde nedostanete, protože scénář, který je Miikem tak osobitě prezentován, je sám o sobě podivný. Miike mu ale svou bizarní, úchylnou a šílenou poetikou dává další rozměr, protože on je jeden z těch autorů, kteří se skutečně nebojí zobrazit téměř cokoli. Dobře, ale nesmíme samozřejmě zapomenout na japonskou cenzuru. Penis nebo vagínu prostě neuvidíte, respektive budou rozmázlé.

Tady mluví anglické titulky za sebe.

Tohle samo o sobě je kráskou ukázkou moderního pokrytectví, které není jen součástí západního světa, ale promítá se i do toho východního. Násilí, v jakékoli formě, pokud do něj nejsou zahrnuty genitálie, je povolené, ale jak by se měl objevit penis nebo vagína, už je potřeba cenzury, protože je to vlastně porno. U Japonců to překvapuje o to víc, protože oni jsou opravdu magoři.

No, i o tomhle je film.

„Visitor Q“ je snímek, který nám vypráví příběh tříčlenné rodiny, která má ve svém středu návštěvníka. Návštěvníka, kterým jim pomáhá objevovat to, čím a kým vlastně jsou, a to prostřednictvím násilí. V úvodní pasáži jsou nastoleny dvě otázky:

Ta první: Už jsi uhodil muže do hlavy?

Ta druhá: Už jste někdy mlátili svou matku?

Tyhle otázky samy o sobě poměrně jasně evokují to, o čem tenhle film ve skutečnosti je. Asi se ani nebudete divit, že je to komedie.

Trikově to není vždy dokonalé.

„Visitor Q“ má nějakou základní dějovou linii, především je vidět, že postavy se určitým způsobem vyvíjejí, ale ve skutečnosti je to jen sled scének z života této rodiny. Sledujeme, jak otec pozoruje vlastního syna, který je mlácen, jak matka mačká vlastní bradavky, aby z nich stříkalo mléko, jak si to otec rozdá s mrtvolou a ono to nedopadne. Ne, vidím v tom ten vtip, tu snahu, ale tohle je mě přece jen moc ujeté a vlastně o ničem.

 

Hodnocení: 50 %

Hororové filmy (gore, hnus)


Přidat komentář