Devoured (2012)

70%
Někdy potřebujete peníze proto, že je prostě chcete. Jindy je potřebujete a uděláte pro to všechno.

Devoured

USA, 2012, 89 minut

 

Režie: Greg Olliver

Scénář: Marc Landau

Hrají:

Marta Milans (Lourdes)

Kara Jackson (Kristen)

Bruno Gunn (Frankie Callahan)

Tyler Hollinger (Billy)

 

Strašidelných hororů je v poslední době docela dost a hodně se autoři zaměřují na strašidelné domy, kde je nějaká rodina, která trpí přítomností ducha, anebo zde máme skupinu lidí, kteří se vydají na nějaké „děsivé“ místo, kde na amatérskou kameru natáčejí, co prožívají a divák z toho pořádně nic nemá. Docela pak potěší film, který je alespoň trochu jiný. Neříkám novátorský, ale přece jen využívá prvky, které nejsou úplně klasické, alespoň pro americkou produkci ne.

Platím!

Lourdes je žena, která má doma, v Salvadoru, nemocného synka, pro kterého chce vydělat peníze, aby mu mohla zaplatit léčení. Proto se vydala do Ameriky, kde pracuje jako uklízečka v jedné restauraci. Práce to není nic moc, ale ona si nestěžuje, protože alespoň nějakou má. Její nadřízená je sice megera hnusná, s tím se dá ovšem nějak žít. Jenže s čím se žít moc nedá, to jsou duchové.

Že by tetování?

Restaurace je podle všeho sídlem nějakých bytostí, které se ženě zrovna nezjevují příliš přátelsky, ale docela ji děsí. Proč tam jsou? Proč zrovna ona? Tak to se samozřejmě hned nedozvíme, snímek nás však nenechá tápat. Pěkně nás dovede až do konce, kde se nám kruh uzavře a kde se vše podstatné dozvíme. Není to vůbec špatná pointa a odhalování toho, co se opravdu stalo, je ve skutečnosti velmi dobré. Na to, že se pořád jedná o americký film, tomu chybí zbytečný patos a to je dobře. Jenže...

Pusťte mě ven! Nebo dovnitř!

Je vidět, že autoři čerpali inspiraci v japonském hororu, což by nebylo až tak špatné, ale místy je toho až trochu moc. Hodně to připomíná snímek A Tale of Two Sisters a sem tam jsem měl i pocit, že koukám na záběry z Ringu. Možná je to trochu subjektivní pocit, ale určitá jiná poetika zde skutečně je. Je to horor, nad kterým se autoři zamysleli a nedělali ho jen pro lekačky, jen pro ten pocit, že jsem něco natočil. Na to, že tohle je první realizovaný scénář Marca Landaua, je to více jak dobré.

Někdo tě sleduje.

Nechci tvrdit, že tohle je zlatá žíla, že to je geniální film, ale oproti tomu, co se k nám dostane a nestojí to ani za zlámanou grešli, je celkem škoda, že tohohle zůstaneme ušetřeni. Herecké výkony jsou překvapivě dobré, scénář má myšlenku, režie není dokonalá, ale netlačí na pilu. Jen některé ty scény mohly být trochu vyhrocenější. Pořád je to horor, ne? „Devoured“ si ale nezaslouží zapadnout, na rozdíl od mnohých dalších.

 

Hodnocení: 70 %

Hororové filmy (duchové, vrazi)


Přidat komentář