Vittra (2012)

40%
Švédové si natočili svou verzi "Evil Dead".

Vittra

Švédsko, 2012, 95 minut

 

Režie: Sonny Laguna a Tommy Wiklund

Scénář: Sonny Laguna, David Liljeblad a Tommy Wiklund

Hrají:

Patrik Almkvist (Albin)

Lisa Henni (Ida)

Patrick Saxe (Simon)

Johannes Brost (Gunnar)

 

Když se řekne švédský horor nebo severský horor, tak si člověk představí většinou něco drsného, ale nejen co se týká krve, ale i v tom smyslu, že to bude docela depresivní. Třeba z finských filmů tenhle pocit máte skoro vždy. A Švédové na tom nejsou o moc jinak. Jen si vzpomeňte na snímek „Ať vejde ten pravý“, který byl hodně těžkou upířinou, jež na vás padla jako deka.

 Zadní část odlétla.

Podobné to je i se snímkem „Vittra“, který je mezinárodně uváděn jako „Wither“ a jenž byl natočen ve Švédsku jako určitá odpověď na klasický americký hororový formát. Tím není nic jiného než cesta mladých lidí kamsi do lesa, aby zde mohli na krátkou dobu obývat dřevěnou chatu, ale s tím, že jejich obývání znamená v podstatě nekončící pařbu, alespoň do chvíle, než se něco hodně zle posere.

 Přežije v lese?

Takže i tentokrát se dostáváme do lesa a v podstatě od chvíle, kdy se mladí lidé dobydou do chaty – k překvapení všech je totiž zamčená, i když by ji měli mít objednanou – se už z malé venkovské budovy nedostaneme a většina děje se odehrává tam. To vedlo i k tomu, že se rozpočet, který se pohyboval zhruba do miliónu Kč, mohl využít především na krvavé efekty, jimiž se nešetří.

 Někoho v lese potkat nechcete.

Následuje klasika, kterou celkem dobře znáte. Jedné z osazenstva se stane něco, co ji začne proměňovat. Jde na záchod a to, co po sobě zanechá, rozhodně nemá standardní barvu. Její oči se nalévají krví, její chování se začíná měnit. A tak dojde k prvnímu útoku. Násilí střídá násilí, počet nakažených se rozšiřuje, počet přeživších se snižuje na hodnotu, která začíná být až příliš nízká. Jasně, tenhle film se z hlediska dějového nesnaží nabídnout absolutně nic nového.

 V čem to plave?

„Vittra“ je takový dobrý průměr, který byste v téhle oblasti dostali, pokud by zde nebyly další filmy, které mají v podstatě stejný charakter. Ten „Evil Dead“ z tohoto snímku tak moc křičí, až to pěkné není. Není zde nic originálního a já se přiznám, že asi něco trochu originálního očekávám, protože jinak by mě moc nebavilo se dívat na různé filmy a mít pocit, že jsou naprosto stejné. Proto hodnotím hůř než průměr.

 

Hodnocení: 40 %

Hororové filmy (gore, mučení, vrazi)


Přidat komentář