Vlkodlak (1981)

70%
Za mě velmi dobrá vlkodlačí komedie.

Vlkodlak

Full Moon High

USA, 1981, 93 minut

 

Režie: Larry Cohen

Scénář: Larry Cohen

Hrají:

Adam Arkin (Tony)

Roz Kelly (Jane)

Ed McMahon (William P. Walker)

Joanne Nail (Ricky)

 

Co může přinést vlkodlačí film nového? I v roce 1981? Popravdě nic moc odlišného, co už zde bylo, takže se Larry Cohen jednoduše rozhodl, že to hlavní, co bude smyslem jeho vlkodlačího filmu bude humor. A co si budeme povídat, dle mého trefil hřebíček na hlavičku. Jasně, ani tohle není ve vlkodlačím žánru nic nového, ale dobrý humor je pořád dobrý. A tady funguje.

A jede se na výlet.

Dějově je snímek „Vlkodlak“ celkem jednoduchý. Asi stejně jako jeho český název. To opravdu nebylo nic lepšího než „Vlkodlak“? Já vím, že „Střední Úplňková“ nezní nijak skvěle, v češtině to moc nefunguje, ale i „Vlkodlačí střední“ by znělo o něco lépe. A vlastně o tu střední jde především, protože se tam děj odehrává. I když na chvíli nás zavede i někam jinam.

Proměna už začala.

A tady se dostáváme k té zápletce, která se točí jen kolem toho, že Tony (Adam Arkin) musí se svým otcem na cestu do Transylvánie, což samozřejmě nemůže skončit dobře, protože je zde pokousán hodně velkým vlkem. Vrací se pak zpátky do Ameriky, aby trpěl svým proměnami, stejně jako jimi budou trpět i jeho blízcí a další osoby, které se ocitnou v nesprávnou chvíli v jeho blízkosti.

Vypadá nebezpečně.

Ve směru vlkodlačího žánru tak není snímek „Vlkodlak“ nijak objevný, co se týká masek, je spíše průměrný, ale mně se prostě líbilo, jak je zde použit humor, že je v podstatě součástí každé scény a že Adam Arkin hlásí naprosto v pohodě, podobně jako to umí jeho otec Alan, který se mimochodem ve filmu také objeví jako doktor Brand. A také nám předvede, že umí pěkně hlásit.

V posteli je divoch.

Americký snímek „Vlkodlak“ pro mě není hororem, ale byla to příjemná komediální jednohubka, kde mi sedli herci a kde se mi líbilo, jak to bylo místy praštěné. Je to chvílemi v podstatě i groteska, ale funguje to, když od toho nečekáte ten hororový prvek, protože ten v tom není, tedy pokud vám jako horor nestačí skutečnost, že se zde objevuje postava vlkodlaka.

 

Hodnocení: 70 %

 

Hororové filmy (vlkodlaci)


Přidat komentář