Vlkodlak (2010)

55%
Novodobý remake skutečné universalovské klasiky, která padala se špatnou maskou. Remake zase padá na tom, že té digitalizace je až moc.

 

Vlkodlak

The Wolfman

USA, 2010, 103 minut

 

Režie: Joe Johnston

Scénář: Andrew Kevin Walker a David Self na základě snímku Curta Siodmaka

Hrají:

Benicio del Toro (Lawrence Talbot)

Anthony Hopkins (Sir John Talbot)

Emily Blunt (Gwen Conliffe)

Hugo Weaving (Abberline)

 

„Vlkodlak“ je jedním z klasických monster, které vytvářely klasické horory studia Universal ve 30. a 40. letech. Historie si s vlkodlaky dále pohrávala, ta filmová rozhodně, a v posledních letech je známe hlavně z „Underworldu“, ale také z „Twilightu“, kde jsme teprve poznali, že vlkodlaci jsou kluci, co rádi chodí do půl těla nazí a předvádějí na odiv svoje svalstvo, ať už je steroidové nebo nabrané cvičením. Ale co takhle se vrátit ke klasice, co takhle všechno podat v takovém hávu, který známe již 70 let v podání Lona Chaneyho Jr.? Universal se tak rozhodl předvést vlkodlaka ještě jednou, v klasickém provedení, jen s lepšími maskami, než jakými se mohl pyšnit vlkodlak původní – a že byla původní maska vlkodlaka dost ubohá.

Anthony Hopkins určitě nezklamal.

Nové adaptace se ujal „Joe Johnston“, který se v poslední době proslavil hlavně filmem „Captain America: První Avenger“, ale v minulosti již takovými snímky jako „Jumanji“ nebo „Jurský Park III“. Na první pohled je zřejmé, že se nejedná o úplně prvoligového režiséra, který se výš dostal až právě díky filmu „Captain America“.

Že by konečně pořádný vlkodlak?

Studio vzalo remake hodně vážně a nejen, že se inspirovalo příběhem, který nám byl předestřen v roce 1941, ale zároveň došlo i k zachování doby, v níž se příběh odehrál. Už tohle samo o sobě mohlo být dostatečně dobrým zdrojem atmosféry, kterou takový snímek potřebuje. Jenže možnosti nejsou všechno, ještě je potřeba je využít. A to se úplně nepovedlo. Problém s tímhle filmem je v tom, že vlastně ještě před tím, než ho skutečně uvidíme, již víme, kdo bude tím vlkodlakem. Ale to nic nemění na tom, že by kolem něj bylo možné vystavět atmosféru a ukázat nám pravdu až později. Jenže i film nám všechno řekne polopatě, i když je pravdou, že jedno tajemství si nechává až na pozdější dobu. Tajemství, kterým se snímek trochu liší od původního „Vlkodlaka“.

Tolikrát mu museli vysvětlovat, že tenhle gryf prostě nepoletí!

Ale i novodobý „Vlkodlak“ je mužem, jehož osobnost je rozpolcena prokletím rodu. A do toho všeho navíc zasáhne i láska ke krásné ženě, kterou si střihla Emily Blunt, což je jedna z hereček, které jsou schopné hrát a navíc jsou i krásné. A k tomu má skvělé společníky. Benicio del Toro byl pro roli vybrán skvěle, i když je pravdou, že si jí sám vyřval. Jeho obličej je poměrně podobný tomu, kterým disponoval Lon Chaney Jr. Není to úplně model, ale hrát umí a charisma z něj doslova čiší. Jenže tohle všechno je zabito trochu hloupým scénářem, který se nám víc než co jiného, snaží ukázat dobovou Anglii a tragický příběh doplněný o poměrně dobré vizuální efekty, ale bez toho, aby se nás pokusil byť jen trochu vystrašit.

Zase jeden inspektor Abberline.

Je to škoda, protože s tak skvělým obsazením se z toho dal vykřesat skutečně skvělý atmosférický a navíc velmi dobový horor. Ale na příběh se moc důraz nekladl, co bylo zajímavé v původním snímku, to bylo ponecháno, co bylo zastaralé, to bylo nahrazeno novými postavami, novými zákrutami příběhu, ale nakonec všechno stejně dopadlo tak, jak jsme čekali. I když navíc jsme se dočkali souboje vlkodlaků, který zde byl však jen na efekt.

 

Hodnocení: 55%

Hororové filmy (vlkodlaci, příšery, béčka, zvířata)

Recenzovaný titul můžete objednat online na DVD.
DVD


Přidat komentář