Země mrtvých (2005)

55%
Goerge A. Romero se v novém tisíciletí vrátil k zombie žánru, ale už to není ono. Snaha o sociální kritiku je pořád patrná, ale už je to trochu vyčpělé.

 

Země mrtvých

Land of the Dead

Kanada, Francie, USA, 2005, 93 minut

 

Režie: George A. Romero

Scénář: George A. Romero

Hrají:

Simon Baker (Riley Denbo)

John Leguizamo (Cholo DeMora)

Dennis Hopper (Kaufman)

Asia Argento (Slack)

 

V roce 1985 natočil George A. Romero „Den mrtvých“ a na dlouhých 20 let se v zombie žánru odmlčel. Ke své výsostné látce se vrátil v roce 2005, kdy natočil zombie horor „Země mrtvých“. Snad byl popohnán úspěchem remaku snímku „Úsvit mrtvých“, kterého se výtečně chopil Zack Snyder, snad měl George zase co říct. Myslím, že si prostě uvědomil, že tahle látka není vyčerpaná – hlavně finančně – a že má ještě na čem stavět. A tak nám představil svět, kde jsou nemrtví součástí života těch šťastnějších, živých.

Dívej se mi do očí, když s tebou mluvím!

„Den mrtvých“ nám představuje svět, kde lidé žijí buď v ghettu, jakési chudinské čtvrti, anebo úžasném mrakodrapu, kde jako by apokalypsa neexistovala, všechno je luxusní, snobské a neposkvrněné. Sociální kritika je zde až příliš jasná, až příliš předvídatelná a skoro se chce říct i jednoduchá. Rozdělení společnosti na tři frakce – chudí a bohatí a k nim ještě nemrtví. Bohatí si udržují odstup od chudých, ti jsou v depresi z toho, že nemůžou žít v mrakodrapu. Nakonec nemrtví, kteří jsou chytřejší, než bývali – tady George A. Romero navazuje na „Den mrtvých“ –, se chtějí tak nějak mstít za to, že po nich lidé pořád pasou. Na město se řítí hrozba a lidé s ní úplně nepočítají. Hlavně ti v mrakodrapu ne. Vždyť si žijí ty svoje krásně velké luxusní životy.

V klidu, už si pro vás jdeme.

George A. Romero zestárnul, ale přesto se chtěl vyrovnat se zombie žánrem moderně, natočit akční film, který nebude jen pomalou sondou do nitra lidské společnosti, ale bude novější, přístupnější a rychlejší. Podařilo se to jen z půlky. Jako kdyby tvůrce nedokázal vytvořit úplně dobrý příběh a spíš se jen inspiroval již natočeným a napasoval to na zombie žánr. Trochu vykrádá sám sebe, trochu jiné filmy mimo zombie žánr. Není to ten starý George, kde příběh hrál hlavní roli, a spoustu momentů jste si zapamatovali. Tady je všechno tmavé, jednotvárné nerozpoznatelné.

Kdybyste ho tam neviděli, tak je tam Simon Baker alias "Mentalista".

Co se Romerovi povedlo? Sehnal herce, kteří nejsou až tak špatní. Ovšem těžko mluvit o tom, že by měli nějaký prostor k většímu hraní. Dennis Hopper je klasický záporák z vyšší společnosti, který má svoje pravidla, jež nesmí být za žádnou cenu porušena. Využívá slabší, aby nakonec mohl skončit spravedlivou smrtí. Jeho postava není úplně nezbytná. John Leguizamo je herec menších rolí, kterému docela sluší, pokud se týká Simona „Mentalisty“ Bakera, tak ten má prostoru minimum, i když by měl být chápán jako hlavní postava. V popředí zájmu jsou tak nemrtví.

Dennis Hopper není zrovna ve formě.

„Země mrtvých“ je hezkým sequelem ke všem třem předchozím filmům, které Romero natočil, ale musím říct, že jeho úroveň už je poměrně nízko. Romero se snaží být i vtipný, což úplně tak nevychází, protože používá vtipy hodně ohrané a nepříliš zábavné. Finální vyznění filmu, že i zombie jsou jenom lidi, mi moc nesedí, protože čím méně jich lidé zabijí, tím větší je pravděpodobnost, že skončí jako oni. Ale budiž, je to pohled jednoho člověka, který by se v tom měl vyznat.

 

Hodnocení: 55%

Hororové filmy


Přidat komentář