Voodoo Man (1944)

60%
Bela Lugosi v době, kdy už tolik netáhl.

Voodoo Man

USA, 1944, 62 minut

 

Režie: William Beaudine

Scénář: Robert Charles

Hrají:

Bela Lugosi (Dr. Marlowe)

John Carradine (Toby)

George Zucco (Nicholas)

Wanda McKay (Betty)

 

„Voodoo Man“ z roku 1944 rozhodně není Lugosiho největším filmem, ale ta nějak je to film, kde dostáváte Lugosiho takového, jakého si přejete. Jeho postava je klasicky šlechtická, sošná a jde z něj na první pohled charisma, kterému je možné podlehnout, i když už nám herec přece jen trochu zestárl. Ale pořád se dovede podívat tak, že vás z toho i trochu zamrazí, pořád dovede skvěle hrát rukama.

Z Lugosiho jde strach.

Doktor Marlowe (Bela Lugosi) je celkem šarmantní chlapík, který ale má jeden životní problém. Jeho láska už před nějakou dobou zemřela. On se s tím nechce smířit, což se geniálním šílencům stává celkem často. Marlowe není vyloženě geniální, ale přece jen najde způsob, jak by snad bylo možné dostat dávno mrtvou lásku zpátky mezi živé. Ale není to způsob příjemný. Hlavně pro jiné.

Ale k mladým ženám je pozorný.

Doktor Marlowe využívá voodoo magii a k tomu ještě přidává hypnotickou sugesci, aby se mu podařilo milovanou navrátit. Činí tak na mladých dívkách, které unáší a jež by se měly stát schránkou pro duši jeho mrtvé ženy. Jenže to není tak jednoduché a skoro to vypadá, že je někdo doktorovi na stopě. Nebude mít zmrtvýchvstání tak jednoduché, bude se muset trochu otáčet.

Ale ten jeho pohled...

Na snímku „Voodoo Man“ není nic vyloženě děsivého, film nepřináší nic překvapivého a je to plod své doby. Děs měl být vytvářen hlavně tím, jak postavy hrají, především tedy Bela Lugosi, který se ještě zvládne zatvářit tak, že vás to dostane. Ale ani v jeho případě tohle není vyloženě herecký koncert, ty už měl za sebou. Musí se však nechat, že se snažil a že pro potřeby filmu to stačilo.

Úplně ji ovládá.

Americký snímek „Voodoo Man“ je takové klasické hororové béčko 40. let, které dnes už nemá nárok na to, aby strašilo. Už ve své době se jednalo něco, co jen ukazovalo, že největší sláva hororů Universalu už upadá. Tvůrci ale tušili, že nemají v ruce příliš silnou látku, a tak se naštěstí rozhodli, že diváka nechtějí nějak trápit. Hodinový film v tomto případě bohatě stačí.

 

Hodnocení: 60 %

 

Hororové filmy (mysteriózní)


Přidat komentář