Voodoo: Umění ďábla (2004)

40%
Thajci se rozhodli ukázat, že také oni dokážou natočit horor, ač trochu japonského ražení.

Voodoo: Umění ďábla

Khon len khong

Thajsko, 2004, 100 minut

 

Režie: Tanit Jitnukul

Scénář: Ghost Gypsy

Hrají:

Arisa Wills (Nan)

Supakson Chaimongkol (Boom)

Krongthong Rachatawan (Kamala)

Tin Settachoke (Prathan)

 

Už nějakou tu dobu jsem neviděl asijský horor v tom smyslu, v jakém nám ho představili Japonci před koncem minulého tisíciletí, a tak jsem byl docela zvědavý na to, jak se povedlo pánům a dámám z Thajska na ty japonské duchařské horory navázat. Musím říct, že jsem se docela těšil a úvod mě ze začátku i nalákal, i když velmi brzy se začaly objevovat chyby a nedostatky, kterými se snímek sám srážel do kolen.

Nestojí trochu v cestě?

Hned na začátku je scéna znásilnění. Líbilo se mi, že byla pojata decentně. Navíc, tím, jak se zde chovali násilníci a hlavně ten s kamerou, se vytvářel velmi dobrý efekt, který ani nepotřeboval názornost. Za tohle jednoznačně palec nahoru. Jsem spokojený s tím, jak nám bylo znásilnění prezentováno. Jenže pak se ve filmu objevují další erotické scény a divák si hodně rychle uvědomí, že je tohle až příliš sterilní podívaná, kdy tvůrci neměli odvahu, snad svázaní nějakými národními cenzorskými pravidly.

Pokoje v nemocnici jsou světlejší, to vím.

Příběh nám začíná oním znásilněním, kdy muž prostě využije toho, že má nějaké peníze, postavení a chce se bavit. Dívka si ho později najde a on ji pořádně profackuje. Zdálo by se, že je všechno vyřešeno, jenže pak najednou muž a jeho rodina začnou umírat. Samozřejmě, že je jeho bývalá milenka podezřelá, ale nějak není jasné, jak by mohla vraždit. A umírání rozhodně nekončí.

Co to asi dělá?

Thajci si pro diváka připravili několik hodně povedených scén, které se vyžívají hlavně v tom, že dokáží pořádně zhnusit. Scéna v nemocnici je opravdu odporná, hlavně pokud nemáte rádi nic slizkého a svíjejícího se. Já nemám. Podobně je to i se scénou s žiletkami. Nejsou zde opravdu hnusně naturalistické triky, ale ten správný dojem to udělá. Bohužel je to to jediné, co z filmu dělá něco zásadně zajímavého. Český název pak ještě ubírá na překvapení a v podstatě hned prozrazuje, jaká je pointa celého filmu. Distributoři by měli být soudnější a nechat jen to „Umění ďábla“.

Mu vyhřezla kýla.

„Voodoo: Umění ďábla“ je snímek, který má dějově hodně společného s původním „Kruhem“, a to i pokud se týká některých postav. Jsou zde dokonce i velmi podobné záběry, jen je to celé trochu násilnější a jede se zde na jinou pointu. Navíc chybí kazeta, to je jasné. Je však strašně moc poznat, jak Japonci ovlivnili i další kinematografie a jak se i Thajci snažili o to, aby natočili něco hororového, děsivého. Podařilo se to ještě méně než z poloviny. Film je nekonzistentní a nedokáže děsit celou dobu, vlastně se mu to daří poměrně krátkou část stopáže.

 

Hodnocení: 40 %

Hororové filmy (duchové, vrazi, děti)


Přidat komentář