Vražední ptáci (1987)

25%
Nejsou to Hitchcockovy "Ptáci", ale ze začátku se zdá, že by to mohlo být i zajímavé. Tohle zdání postupně mizí a vystřídá ho klasické italské béčkovství.

 

Vražední ptáci

Killing Birds - Raptors

Itálie, 1987, 92 minut

 

Režie: Claudio Lattanzi a Joe DAmato

Scénář: Claudio Lattanzi, Sheila Goldberg a Daniele Stroppa

Hrají:

Lara Wendel (Anne)

Robert Vaughn (Dr. Fred Brown)

Timothy W. Watts (Steve Porter)

Leslie Cumming (Mary)

 

Na první pohled se zdá, že by tenhle film mohl být pokračovatelem Hitchcockova klasického hororu „Ptáci“. Jenže to je pouze na první pohled. Stačí se podívat, jaká je země vzniku. Itálie rozhodně není proveniencí, kde by se za každou cenu snažili o něco seriózního. Navíc se v italském hájemství dařilo především třem druhům hororu, možná jen dvěma, pokud nebudu moc puntičkářský. Prvním druhem filmů je giallo, žánr, který je pro Itálii doslova typický a zde také vznikl, a druhým žánrem jsou gore horory, do kterých je možné zařadit naturalistické a explicitní filmy jako „Kanibalové“, ale také zombie horory, které se Italům i jejich fandům velmi zalíbily.

Že by popálenina?

Do jaké kategorie patří film „Vražední ptáci“? Je třeba si počkat, protože film nehodlá vyložit karty hned na začátku, ale postupně je odkrývá. Divák si není jistý, na co se vlastně dívá. Je udržován v napětí, a to jak tím, co se ve filmu děje, tak i tím, že není jasné, o jaký žánr se jedná. Já vím, není to film, který by bylo možné považovat za zázrak kinematografie, ale lidé, co to natáčeli, se alespoň snažili. Je zde náznak toho, že film chtěl mít hororovou atmosféru.

Asi vyhlíží ty vražedné ptáky.

Nejistota toho, o jaký snímek se jedná, je nejzajímavějším prvkem. Nesmíte ale o filmu nic vědět dopředu. Budete pak očekávat, co přijde. Samozřejmě nedoporučuji, aby byla očekávání příliš velká, protože by se mohlo stát, že se šeredně zklamete. Místy ale snímek vyznívá skutečně dobře a zdá se, že to bude duchařský horor, pak zase slasher po italsku, anebo snad klasický zombie horor? Nebo je všechno jinak a jedná se o psychologický film, který si s námi jen hraje stejně špatně, jako si hraje s postavami?

No jo, vyspělé technologie.

No dobře, takový je dojem z první části filmu, dojem, který nemusí být úplně hrozný, ale má v sobě něco slibného. Jenže pak se dostáváme k tomu, co je vlastně vrcholem filmu. Není to nic jiného, než noc ve strašidelném domě. Anebo vyvražďovačka? Nebo je to zombie film? Ano, snímek se stále není schopný rozhodnout, o jaký žánr se jedná, což by samo o sobě zase tak moc nevadilo, problémovější je ovšem skutečnost, že kvalita se z ucházející mění na mizivou. Kladné postavy ječí a jednají nereálně, stejně tak i záporáci. A kdo je vlastně záporák? No jen si počkejte na závěr, ta pointa vás udeří rovnou do podbřišku. Stejně jako zákeřný tlusťoch na školním hřišti.

Lidé tu mají něco s obličeji.

„Vražední ptáci“ by mohl být zajímavý film, kdyby se jen trochu jednotlivé prvky shrnuly do něčeho, co jako celek dává smysl. Takhle je to jenom snímek, který je gulášem všeho možného, co v italském hororu fungovalo. Je zde tajemství, které je typické pro giallo, jsou zde nadpřirozené síly, které nejsou cizí Fulcimu, je zde i klasické gore, i když nijak na vysoké úrovni. Je to škoda, protože na první pohled se nejednalo o až tak zavrženíhodný kousek.

 

Hodnocení: 25%

Hororové filmy (béčka, hnus, zvířata, vědci)

Recenzovaný titul můžete objednat online na DVD.
DVD


Přidat komentář