Vražedný vřískot (1973)

30%
"Vražedný vřískot" je špatně natočené béčko, které většinou nestojí za pozornost, ale v tomhle případě se dá najít pár dobrých prvků. Scénář má nápad, když už nic jiného.

 

Vražedný vřískot

Scream Bloody Murder

USA, 1973, 90 minut

 

Režie: Marc B. Ray

Scénář: Marc B. Ray a Larry Alexander

Hrají:

Fred Holbert (Matthew)

Leigh Mitchell (Vera / Daisy Parsons)

Robert Knox (Mack Parsons)

Angus Scrimm (Dr. Epstein)

 

Oidipovský komplex, to je stav, s kterým se jak osoba, jež jím trpí, tak její okolí poměrně špatně vyrovnává. Hlavně ve chvíli, kdy to zajde do extrémů, jako je tomu v případě snímku „Vražedný vřískot“. Hned první scéna nám ukazuje, že hlavní hrdina Matthew nebude úplně normální člověk, protože ještě jako dítě nechá přejet vlastního otce zemědělským strojem, sám při tom přichází o ruku. Kromě tohoto zjištění se ještě dovídáme, že kvality filmu nebudou příliš vysoké.

Tomuhle hák místo ruky rozhodně nevadí.

Jedním z problémů je kvalita obrazu, která je jednoduše špatná. Film je celou dobu sledování rozmazaný. Nevím, jestli se do české distribuce nedostala lepší verze nebo se obecně žádná lepší verze nezachovala vůbec. Přesto je snímek koukatelný a dá se snadno rozeznat, na co se vlastně díváme. Druhou otázkou je, jestli vůbec chceme vidět to, co nám snímek nabízí, protože rozhodně nedostáváme horor, který by nás měl uzemnit.

Trocha meditace před vraždou nikdy neuškodí.

Matthew se po letech vrací domů, místo ruky má hák, ale těší se na svou matku. Jaké je jeho překvapení, když zjistí, že jeho milovaná maminka se znovu vdala. Tohle Matthew těžko nese přes srdce, a tak se pouští do masakru, který odnese mnoho nevinných lidí. Kromě toho, že se mu daří zabít mámina manžela a nakonec i matku samotnou, z města odjíždí jako člověk, který už to v hlavě prostě nemá v pořádku. Svou matku a jejího nového manžela vidí všude, a tak bych rozhodně nedoporučoval brát jako společníka člověka, který má místo ruky hák. No, je fakt, že tohle by asi mělo patřit k základnímu pudu sebezáchovy.

Trocha romantiky, ale opravdu jen na chvilku.

Problém filmu není v tom, že by měl špatný scénář. Ten je ve skutečnosti celkem zajímavý. Postava Matthewa je velmi dobře vykreslená a v osobě Freda Holberta našla i celkem obstojného představitele, který nejvíce utrpěl českým dabingem, v němž jsem snímek „Vražedný vřískot“ sledoval. Ale není to jen tím. Dobrý scénář je naprosto zabit dalšími hereckými výkony, ale hlavně nemohoucností režiséra samotného, který neměl dostatek finančních prostředků na to, aby z námětu vytřískal něco víc.

Takhle to vlastně všechno začalo.

Sledujeme tak hru s hloupými dialogy, které jsou místy směšné a trapné, jako kdyby se člověk díval na divadelní hru, kterou napsalo dítě na prvním stupni a jeho rodiče jí vzali strašně vážně, jen jim nedošlo, že dítě má sice talent, ale je potřeba ho ještě dopilovat věkem a zkušenostmi. Proto se film k závěru mění ve zdlouhavou hru na kočku a na myš, kde se role mění, ale kočka stejně zůstává líná a nehybná. Škoda amaterismu v provedení.

 

Hodnocení: 30%

Hororové filmy (béčka, vrazi)

Recenzovaný titul můžete objednat online na DVD.
DVD


Přidat komentář