Všechno nejhorší (2017)

70%
Horor, na který se vyplatilo jít i do kina.

Všechno nejhorší

Happy Death Day

USA, 2017, 96 minut

 

Režie: Christopher Landon

Scénář: Scott Lobdell

Hrají:

Jessica Rothe (Tree Gelbman)

Israel Broussard (Carter Davis)

Ruby Modine (Lori Spengler)

Charles Aitken (Gregory Butler)

 

Na snímek „Všechno nejhorší“ jsem se docela těšil, a tak mě mrzelo, že jsem ho v kině vynechal. O to více jsem si ho pak mohl užít v klidu domova. Viděl jsem na něj několikrát trailer, což normálně nevidím, o to více jsem byl zvědavý na to, jak se tvůrci s tématem časové smyčky ve slasheru dokáží vypořádat. A musím uznat, že se jim to podařilo velmi dobře.

To se tak probudila.

Východisko pro film „Všechno nejhorší“ je velmi jednouché a v podobných filmech prostě očekávané. Hlavní postava začíná den a pak dojde k nějaké události, která postavu přivede na začátek dne. Většinou tím, že se opět probudí. A tohle se stále opakuje a opakuje, protože je tam něco, co to opakování zapříčiňuje. Postava proto musí přijít na to, jak se ze smyčky dostat.

Když se vrah směje, není to ono.

V případě filmu „Všechno nejhorší“ je hlavní postavou Tree (skvěle vybraná Jessica Rothe), která se probudí ráno na klučičí koleji s mladíkem, jehož jméno si nepamatuje. Je to Carter (Israel Broussard), pro ni spíše loser, a tak se rychle chce vrátit k sobě. Odehraje se celý den, když večer dojde k tomu, co smyčku způsobuje. Tree je zavražděna vrahem s maskou. A ráno jí začíná znova.

A tenhle má nehezký úsměv.

Jak už to tak bývá, snímek má takovou klasickou šablonu vývoje. Tree nejprve nechápe, pak když se se situací smíří, tak trochu rezignuje a vede to ke spíše zábavným scénám, až si nakonec uvědomí, že je potřeba se z toho dostat a najít klíč, jak ten den přežít a nezemřít rukou vraha. A vlastně ani nikoho jiného. V tom finále je snímek docela chytrý a napínavý, a to i v tom, že si vlastně nejste jistí, jestli ta smyčka skončí.

Bude křičet mnohokrát.

Americký film „Všechno nejhorší“ je mainstreamový horor, ale v tomhle smyslu to myslím v dobrém. Je to určeno širšímu publiku, protože to není extra nechutné, ale má to příběh, který zaujme. Navíc jsou postavy celkem fajn a vy se s nimi dokážete vhodně ztotožnit. Navíc je zde finále, které rozhodně stojí za to a s tím, co měli tvůrci v rukou, dokázali udělat skutečně dobrou věc.

 

Hodnocení: 70 %

 

Hororové filmy (slasher, survival, vrazi)


Přidat komentář