Vuelven (2017)

40%
Mexický fantasy horor z ulice.

Vuelven

Mexiko, 2017, 83 minut

 

Režie: Issa López

Scénář: Issa López

Hrají:

Paola Lara

Juan Ramón López

Nery Arredondo

Hanssel Casillas

 

Mexický horor, který je svým vizuálem přirovnáván k filmům Guillerma del Tora? Tohle je rozhodně něco, co dovede diváka – minimálně takového, který má rád filmy Guillerma dekl Tora – zaujmout. A přesně tohle měl snímek „Vuelven“, v mezinárodní distribuci uváděn i jako „Tigers Are not Afraid“, případně i pod alternativím španělským titulem „Siempre Vuelven“, nabídnout.

Drsné děti.

Jenže film „Vuelven“ tohle vlastně vůbec nenabízí. I když je zde do jisté míry patrné, že Issa López měl rád snímek „Faunův labyrint“ a dal do hlavní role hrdinku, která se snaží procházet hodně komplikovaným úsekem života – a k tomu si zvolí ještě velmi náročné a nebezpečné prostředí – filmu chybí jakékoli propojení s temnou fantasy, která míří až do hororu, ač je vlastně pořád ještě pohádkou.

Ještě víc drsných dětí.

„Vuelven“ není pohádkový horor, místy to není ani horor, místy je to prostě jen drama o jedné holce, která se chytne dětského gangu, ale tím se rozhodně její životní situace nezlepší, ani díky tomu, že vidí ducha vlastní matky, který ji provází. Na ulici na ni čeká boj o život a dokonce i nějaké to monstrum, i když si říkáte, proč ho tam vlastně tvůrci přidávali, obešlo by se to i bez něj.

Trochu zvláštní oblečení.

Snímek „Vuelven“ chce na jednu stranu fungovat jako realistický, drsný film z ulice, kde děti trpí a umírají, ano, v tomhle je tenhle mexický kousek docela drsný, ale na stranu druhou chce být i něčím velmi emotivním, kdy hlavně na konci máte pocit, že se to mění v „Pí a jeho život“. Ani jedna rovina filmu ale nefunguje příliš dobře, a tak dostáváme jen jakýsi žánrový paskvil.

Tak to je ten tygr!

Mexický snímek „Vuelven“ by mohl nadchnout milovníky nezávislých, trochu jiných filmů, ale ani u nich si nejsem jistý. Artové je to však dost, v artovém kině by se film mohl dobře vyjímat. Kdybych byl ale režisérem – a v tomto případě i scenáristou – asi bych se nakonec vykašlal na nějaký hororový přesah a prostě z toho udělal drsný film z ulice, kterým tohle stejně primárně je.

 

Hodnocení: 40 %

 

Hororové filmy (příšery, vrazi, děti)


Přidat komentář