Vymítač ďábla 2: Kacíř (1977)

30%
Dvojka ani omylem nedosahuje kvalit prvního filmu.

Vymítač ďábla 2: Kacíř

Exorcist II: The Heretic

USA, 1977, 118 minut

 

Režie: John Boorman

Scénář: William Goodhart

Hrají:

Linda Blair (Regan MacNeil)

Richard Burton (Otec Philip Lamont)

Louise Fletcher (Dr. Gene Tuskin)

Max von Sydow (Otec Merrin)

 

Co se asi stalo s otcem Merrinem? Tohle je základní otázka, kterou si položil scénárista filmu „Vymítač ďábla 2: Kacíř“. My víme, co se s Merrinem stalo, ale ve světě, kde se snímek odehrává, to není všem úplně jasné, protože jediným svědkem celého dění byla malá Reagan a ta si zase tolik nepamatuje, anebo si pamatovat nechce. Děvče nám trochu vyrostlo, skoro by to vypadalo, že vymítání uspělo, ale on tu ten druhý díl nebude jen tak pro srandu králíkům. I když...

 Standardní vyšetřovací metody.

Hned na začátku se seznamujeme s velkým trumfem filmu, kterým je přítomnost Richarda Burtona v hlavní roli dalšího z mužů víry, kteří jsou schopni provádět exorcismus. Vzhledem k tomu, že má jeho otec Lamont již nějaké zkušenosti, je právě on vybrán k tomu, aby zjistil, co se s Merrinem stalo. Protože nás čeká pár flashbacků, které jsou znovu natočeny se starší Lindou Blair, začíná to být celé trochu divné a vy nechápete, proč to celé vlastně znova sledujete.

 Richard Burton se snažil...

Na konci filmu „Vymítač ďábla 2: Kacíř“ nebudete o nic moc chytřejší, jen vám asi dojde, že to, co se dělo, má docela dost společného s tím, že se tu objevuje spousta kobylek. To je sám o sobě asi nejzajímavější moment filmu, i když trikově je to celkem strašné. Už se zde ale dostáváme do Afriky, do oblasti, kde jsou pověry a legendy natolik živé, že v podobě démonů dokážou ožít. To vede i k tomu, že konečně chápeme, co se vlastně Regan stalo a kdo ji to posednul.

 Trošku nám zestárla.

A o tomhle vlastně celý film je. Buduje se mytologie filmu, v podstatě něco, co by v rámci marketingu šlo shrnout nějakým levným románem. Ale ne, tady si pro to vybrali rovnou celé dvě hodiny, aby toho nebylo málo, myslím nudy, protože jinak je toho hororu opravdu poskrovnu, i když sem tam se objeví nějaký trik, který stojí za zhlédnutí, ale to stojí i nějaká videa na YouTube.

 Alespoň trochu zajímavé to je.

„Vymítač ďábla 2: Kacíř“ je zbytečný film. Tak to prostě je. Neděje se zde nic, co by bylo pro sérii skutečně zásadní, jen se rozmělňuje to, co bylo představeno legendárním prvním filmem a dělá se z toho trochu cirkus, který sází na dobré herce, jež nemají takové role, které by stály za to a kde by mohli cokoli předvést. Nejvíce v paměti pak zůstane Linda Blair, která je maskotem téhle série.

 

Hodnocení: 30 %

Hororové filmy (satan)


Přidat komentář