Welcome to Night Vale (2012)

Přátelská pouštní komunita, kde je slunce žhavé, měsíc nádherný a nad hlavami přelétají tajemná světla, zatímco se všichni tváří, že spí. Vítejte v Night Vale.

Když se řekne H. P. Lovecraft, většina lidí si vybaví Cthulhu, rybí lidi, krysy ve zdech a tvary, které lidské oko nemůže ani pochopit. Lovecraft přináší mrazení v zádech a pocit, že jen jeden malý krok stranou, a pohltí vás šílenství. Dokážete si to představit? Teď k tomu přidejte trochu humoru, trochu absurdna, charismatický hlas a zamíchejte. Vypadne vám podcast "Welcome to Night Vale".

 

wtnv

 

Jedná se o vysílání z radiostanice v městečku Night Vale, kterým vás provází Cecil Palmer. Vypráví, co se právě děje v jejich přátelské komunitě a občas přihodí nějakou tu zajímavost ze svého života. A i když to takhle zní vcelku nevinně, hned první epizoda vás přesvědčí o opaku. Dozvíte se o maskovaných postavách, nebezpečném parku pro psy, kam se nesmí vcházet, a o helikoptérách, které sledují každý váš krok.

Pod rouškou humoru a na první pohled zvláštních věcí jako je zářící mrak, který prší mrtvá zvířata, nebo třeba útoky zdivočelých pšeničných výrobků, se tvůrci "Welcome to Night Vale" snaží v posluchačích vyvolat nepříjemné, svazující pocity a daří se jim to skvěle. V jednu chvíli se královsky bavíte nad Cecilovými názory a v druhé chvíli sedíte a víte, že je něco špatně. Že je všechno špatně. A za vámi nejspíš stojí vrah s nožem.

 

wtnv

 

Nepříjemný pocit vyvolávají pomocí slovních hříček, přijímáním nenormálních věcí za obyčejné, anebo tím, že vám předhodí vědecké statistiky o tom, kolik pavouků za rok sníte. Občas si rýpnou do sociálních problémů, ale většinou se věnují svému městečku. A ač se v prvních epizodách zdá, že jde jen o směs různých příhod, brzy zjistíte, že se v pozadí skrývá několik ucelených dějových linií. I když třeba musíte na rozuzlení záhady čekat několik měsíců, pořád se na ní pracuje a vyskočí na vás ve chvíli, kdy to nejméně čekáte. Může jít třeba o naprostou nevinnou poznámku o domě, který všichni vidí, ale ve skutečnosti neexistuje. Nikdy nevíte, kdy se podobná informace vrátí za doprovodu bouře.

 

wtnv

 

Podcast vychází dvakrát měsíčně, vždycky 1. a 15. v měsíci. Jeho tvůrci Jeffrey Cranor a Joseph Fink se netají tím, že jsou fanoušci právě Lovecrafta. I je samotné překvapilo, jak se podcast vyšvihl nahoru. Začal vycházet v roce 2012 a dnes jezdí s živými vystoupeními po celé Americe a jednou dokonce zavítal i do Evropy (k nám se nedostal, nejblíže byl v Německu). Navíc ke konci letošního roku vyjde i román z prostředí Night Vale, který se jenom v předobjednávce vydrápal mezi první desítku prodávaných knih na Amazonu.

Jediným mínusem pro českého posluchače je ten, že "Welcome to Night Vale" vychází jen anglicky. Dá se poslechnout online na iTunes, Podbay nebo na Youtube. Bohužel se nevyskytuje s českými titulky, ale s anglickými se sehnat dá. Plusem ale je, že angličtina je velmi srozumitelná a jediné, co vás občas může zastavit, je slovní zásoba. Cecil Baldwin, který propůjčil svůj hlas (pravděpodobně i se svou duší) pro tenhle podcast zní příjemně, vžívá se do role moderátora a hlavně artikuluje, nešlape si na jazyk a prostě je pro rádio jako dělaný.

 

wtnv

 

"Welcome to Night Vale" není pro každého. Někomu může přijít trochu moc absurdní, ale pokud dokážete překousnout trochu toho podivna… a že Night Vale je jedno velké podivno… zjistíte, že jde o velmi zábavný poslech, který vás ve správných chvílích vyděsí a vy už se na zrcadla a jiné obyčejné předměty, nebudete dívat jako dřív.

Hororová tvorba (příšery, komedie, mysteriózní)


Přidat komentář