When a Stranger Calls (1979)

80%
Že ten telefon raději nevypojila.

When a Stranger Calls

USA, 1979, 97 minut

 

Režie: Fred Walton

Scénář: Fred Walton a Steve Feke

Hrají:

Carol Kane (Jill Johnson)

Rutanya Alda (Paní Mandrakis)

Carmen Argenziano (Dr. Mandrakis)

Kirsten Larkin (Nancy)

 

Snímek „When a Stranger Calls“ začíná skvěle. Žena je sama doma, až na děti, které už spí, a ona má před sebou klidnou noc. Nebo si to alespoň myslí. Jenže pak jí zazvoní telefon. A pak znovu. A znovu. Sem tam se v něm někdo ozve, sem tam nikoli. Ale vypadá to, že je to pořád jeden a ten samý člověk. Že je Jill (Carol Kane) trochu nervózní, to je jasné. A tak zavolá polici.

Kdopak volá?

Dokud se film odehrává v domě, je skutečně skvěle vygradovaný a měl jsem pocit, že tohle je něco, co dokáže i po čtyřiceti letech skvěle vyvolat strach v divákovi. Anebo alespoň mírně chvění. Poté získává děj trochu poklidnější tempo, kdy vás zajímá, jak to vlastně celé do sebe zapadne, jak to bude fungovat a jestli se objeví ta stejná atmosféra, jakou měl film na svém začátku.

Tohle je cizinec?

Asi byste čekali, že se tvůrci budou snažit maximum vytěžit z té úvodní scény, stavět na ní, možná jí protáhnout. Ale myslím, že dobře věděli, že by to nefungovalo, a tak se rozhodli ji natočit v takovém rozsahu, aby to bylo ještě účinné. A to se povedlo. Následuje pak pasáž, kde se hledá šílený vrah, odhaluje se jeho totožnost, trochu se nám děj přesouvá někam trochu jinam.

Nebo tohle?

Tohle všechno se děje proto, aby film opět exceloval na konci, kde se znovu setkáváme s Jill, která už tentokrát ale není chůvou, je tou, kdo má vlastní děti. A když to nečeká, v chvíli, kdy je šťastná, jí někdo zavolá. A ona pozná, že je to ten samý muž jako před lety. A její děti jsou doma jen se slečnou na hlídání. Začíná souboj o jejich životy? Anebo jak to teda všechno opravdu je?

No, divný je dost.

Americký snímek „When a Stranger Calls“ je tím typem filmu, který stojí na skvělém úvodu. Ale už to není ten typ film, který by nezvládl závěr. Naopak, závěr je tím, co vám trochu vynahradí pozvolnější a klidnější středovou pasáž. Finále je skvěle vygradováno, a i když tušíte, kde se vrah skrývá, stejně si s vámi film dovede skvěle pohrát. Tohle je snímek, který ani trochu nezestárnul.

 

Hodnocení: 80 %

 

Hororové filmy (vrazi)


Přidat komentář