X - Nestvůra z vesmíru (1967)

40%
Z vesmíru se na Zemi chystá další monstrum, které chce ničit.

X - Nestvůra z vesmíru

Uchû daikaijû Girara

Japonsko, 1967, 89 minut

 

Režie: Kazui Nihonmatsu

Scénář: Moriyoshi Ishida, Eibi Motomochi a Kazui Nihonmatsu  

Hrají:

Eiji Okada (Dr. Kato)

Shun'ya Wazaki (Kapitán Sano)

Itoko Harada (Michiko)

Peggy Neal (Lisa)

 

Než se vrátíme k filmům studia Toho, ještě si představíme další film, který vznikl v jiném studiu. Toto studio se jmenuje Shochiku a snímek „X - Nestvůra z vesmíru“ je prvním kaiju filmem, který byl pod tímto studiem natočen. Ani v tomhle případě se nejednalo o snímek, který by zásadně uspěl, protože na pokračování se dostalo až v roce 2008, kdy byl natočen snímek „Girara no gyakushû: Tôya-ko Samitto kikiippatsu“, který je uváděn také jako „The Monster X Strikes Back: Attack the G8 Summit“.

 Nejprve porada.

Z názvu pokračování je jasné, že se bude více věnovat politice, ale je to primárně komedie. Snímek „X - Nestvůra z vesmíru“ jako komedie pojat nebyl, i když než dojde na zjevení monstra, jedná se o odlehčený snímek, který nemá moc snahu vyděsit. Díky příběhu se ale jedná o celkem zajímavé sci-fi, které si hraje hlavně s miniaturami, což samozřejmě některé diváky odradí, ale mně se právě použití miniatur líbí. I když je pravda, že by to určitě šlo udělat lépe.

 A pak útok!

Ve filmu sledujeme skupinu kosmonautů, kteří se vydávají na misi – mají přistát na lunární základně. Jenže během letu si všimnou něčeho, co si lítá vesmírem. Je to malé, ale podle všeho se to začíná zvětšovat, protože kosmonauti objevili stopy čehosi neznámého přímo ve vesmírné lodi. A pak jsou stopy ještě větší, když přistanou zpátky na Zemi. Z malé spory, která se zachytila na vesmírné lodi, vyrostlo něco, co se snaží zničit civilizaci. Nebo alespoň nějaké to město.

 Jenže Girara je silná.

Monstrum, které se ve filmu objevuje, se jmenuje Girara, někdy je uváděno jako Gilala nebo Guilala. Ve všech případech se jedná o stejnou potvoru, která není ničím jiným než obrovským ještěrem, jenž má akorát trochu zvláštně formovanou hlavu. Tohle je na monstru nejzajímavější, a to z něj bohužel dělá jen další potvoru do sbírky, aniž by to dějově přineslo něco nového. Snad jen to spojení se sci-fi, které ale nakonec stejně končí na Zemi, což je škoda. Souboj ve vesmíru by byl zajímavější.

 Ale zlá pěna dostane každého.

„X - Nestvůra z vesmíru“ je bohužel další ukázkou toho, že v Japonsku v 60. letech kaiju snímky hodně letěly, a tak se studia snažila o to, aby každé mělo své vlastní monstrum. Dokud je „X - Nestvůra z vesmíru“ ve vesmíru, je to celkem ucházející a dá se na to dívat, ale jakmile se dostáváme zpátky na Zemi, mění se film v klasické kaiju, které už není ničím zajímavé a místy docela dost nudí. Ani ten souboj s lidmi není nijak skvělý.

 

Hodnocení: 40 %

Hororové filmy (příšery, béčka)


Přidat komentář