XII (2008)

10%
Proč "XII"? Jako kdyby na tom opravdu záleželo.

XII

USA, 2008, 81 minut

 

Režie: Michael A. Nickles

Scénář: Michael A. Nickles a Tennyson E. Stead

Hrají:

Emily Hardy (Claire)

Mercedes McNab (Vicki)

Steven Brand (Agent Naughton)

Nick Searcy (Kent)

 

Někdy se prostě člověk chce záměrně podívat na něco, o čem už od začátku ví, že to nebude nic moc. „XII“ je přesně takový film. Jako kdybyste už od první minuty věděli, že tohle je dílo naprosto bez ambicí, dílo, které se o nic nebude snažit, jen vás bude chtít přimět, abyste hodinu a čtvrt vydrželi před obrazovkou, i když asi jen proto, abyste film dokoukali, když už jste ho pustili.

 Efektní úvod a pak...

Snímek začíná celkem zajímavě, respektive efektně. Dvojice jede autem, chystá se bavit a ona chce řidiče vyfotit za jízdy. Fotka nevyjde, protože je někdo zrovna předjíždí. Řidič tedy zrychlí a nechá pickup za sebou. Chystá se nová fotka, ale ani ta nic moc nevyjde. Pickup se opět zařadí vedle, ale tentokrát nikoli jen nečině. Z okýnka vykoukne brokovnice, která – jak říkám, efektně – ustřelí řidiči hlavu.

 Následuje nuda.

Střih a dostáváme se ke skutečnému příběhu, i když hovořit tady o skutečném příběhu je asi celkem jedno. Prostě je to příběh o tom, koho ten neznámý vrah ještě zabije. Sledujeme dvě mladé ženy, které budou nejspíš hlavními postavami a které se, mimo jiných, také dostanou do společnosti vraha a budou bojovat o svůj život. To se děje i ostatním postavám, ale tolik na tom nesejde. Je to jen směska charakterů, které musejí být zabity nebo o život – ani ne tak urputně – bojovat.

 A pořád nuda.

Už dlouho jsem neviděl takový film, kde by bylo vlastně všem, včetně tvůrců, jedno, jak je to s postavami, co jsou zač, jaký mají význam pro film. Tady jsem si skutečně říkal, že je naprosto ukradené, jestli ty postav mluví nebo ne, protože důležité je, že jsou to terče. Jako sledovat myslivce, který číhá na kachny a postupně je všechny sejme. Dokud se tedy neobjeví jedna silná, která sejme jeho.

 A jeden divný chlapík.

„XII“ je jednoduše špatný film, ukázka toho, že si chce něco natočit každý, a to i člověk, který nemá moc smysl pro příběh a není schopen napsat scénář, který by jakkoli držel pohromadě. Snímek se tvůrcům bortí v rukou a jakékoli napětí protéká mezi prsty. Slasher, kde nefandíte ani postavám ani vrahovi. Tenhle snímek je vám prostě ukradený, stejně jako byl ukradený těm, kteří ho natáčeli.

 

Hodnocení: 10 %

Hororové filmy (slasher)


Přidat komentář