Yan nu huan hun (1974)

50%
Hong Kong a Jižní Korea v zajímavé, ale spíše průměrné hororové spolupráci.

Yan nu huan hun

Hong Kong, Jižní Korea, 1974, 91 minut

 

Režie: Sang-ok Shin

Scénář: Ir-ro Kwak

Hrají:

Ching Lee (Sung Lien-hua)

Wei Tu Lin (Han Hsi-lung)

 

Snímek „Yan nu huan hun“, který je v mezinárodní distribuci uváděn jako „The Ghost Lover“ má vlastně celkem jednoduchou zápletku, kterou je možné shrnout jednou větou. Přesto se nejedná o větu, která by úplně docenila to, jak je film natočen, jaká z něj na vás padne atmosféra, která je přece jen velmi specifická, a to jak zemí, kde se natáčelo, tak i studiem, které natáčelo.

Takové historické drama.

V první řadě je zde skutečnost, že je jedná o horor v hongkongsko-korejské koprodukci. Jasně, jsou to asijské země, ale každá má trochu jiný přístup k hororu. Hong Kong si přece jen představíte píše jako zemi, kde se točí akčnější filmy, naopak u korejských filmů čekáte něco duchařského, i když to především v moderním pojetí. Přesto ve filmu „Yan nu huan hun“ najdete oba přístupy propojené.

Celkem i výpravné.

Tím druhým aspektem, který je s filmem spojený, je studio, které jej natáčelo. Jedná se o studio Shaw Brothers, od kterého skutečně čekáte především akční filmy. To v tomhle případě skutečně platí, navíc se jedná i o film odlehčen, což už je něco, v co tak moc nedoufáte, vzhledem k tomu, že by se mělo jednat o horor. Ale odlehčení najdete v hororu celkem normálně. Někdy bohužel.

Ty pohledy umí.

Jaký je ten příběh? Jednoduše se soustředí na to, jak je zde pár, který je do sebe zamilovaný. Anebo alespoň ona miluje jeho. A to natolik, že jí ani smrt nezabrání v tom, aby se ke svému milému dostala. Klasická láska až za hrob je zde prezentována v podstatě v divadelním pojetí, které rozhodně nemusí sednout každému, protože je to místy takové moc nevážné, což se sem prostě nehodí.

A nechybí ani záběry v trávě.

Snímek „Yan nu huan hun“ si vzal za úkol, že nechce diváka jen vystrašit, ale že ho chce i pobavit, což je v tom teatrálním pojetí takové místy až nevhodné. Je to škoda, protože divadelní pojetí zde mohlo být klidně i ku prospěchu věci. Ale takhle dostanete jen průměrné drama, které má trochu hororové a trochu i komediální prvky, které se mezi sebou trochu třískají.

 

Hodnocení: 50 %

 

Hororové filmy (duchové)


Přidat komentář