Záhada Blair Witch 2 (2000)

5%
Film, který chtěl dál budovat mýtus, ale nedošlo mu, že je třeba mít i nějaký obsah.

Záhada Blair Witch 2

Book of Shadows: Blair Witch 2

USA, 2000, 90 minut

 

Režie: Joe Berlinger

Scénář: Dick Beebe a Joe Berlinger podle postav Daniela Myricka a Eduarda Sáncheze

Hrají:

Tristine Skyler (Tristen Ryler)

Stephen Barker Turner (Stephen Ryan Parker)

Erica Leerhsen (Erica Geerson)

Kim Director (Kim Diamond)

 

„Záhada Blair Witch 2“ je ukázkou toho, jak se dělá komerce. Ať už mám na film „Záhada Blair Witch“ jakýkoli názor, a že není pozitivní, je to kousek, který do jisté míry měnil hororové dějiny. Tohle se mu prostě musí nechat. Díky tomuto filmu zde máme různé found footage horory a mockumentary, i když pravda, většinou je to jen další plevel, který zarůstá tu pomyslnou hororovou zahradu.

Hele, náhrobek. Hrůza!

„Záhada Blair Witch“ se však stala komerčním úspěchem, a když už se tohle nějakému snímku povede, a to za malé peníze, kdy nejdražší v tomhle případě byl marketing, je jasné, že se někdy objeví i druhý díl. Ten na sebe nenechal příliš dlouho čekat. Vznikl hned o rok později a vychází z principů, které přinesl první díl, ale všechno mnohem více propojuje s klasickým hraným filmem, což nakonec vede k tomu, že vzniká naprosto banální směsice různých hororových přístupů a nakonec i motivů.

V klidu, to bude dobrej film!

Z místa, kde se „Záhada Blair Witch“ natáčela, se stala turisticky oblíbená destinace, a tak se samozvaní, ziskuchtiví průvodci rozhodnou založit byznys na tom, že s turisty jezdí do této oblasti a ukazují jim místa, na nichž došlo k děsivým událostem, i když vlastně nevíme jakým. Prostě ukazují místa, kde zmizela trojice, která nás celým filmem „Záhada Blair Witch“ provázela. Je tak dále podporován mýtus o tom, že všechno, co se stalo v hororu, se stalo doopravdy.

Anebo je tohle čarodějnice?

Sledujeme nepříliš příjemnou skupinu postav, které zjišťují, že na místě známých událostí bude něco divného. Příběh je podivný, postavy se dostávají z místa na místo, aniž by to mělo jakoukoli logickou návaznost. Jednotlivé scény už jsou pak skutečně jen plácáním klišé na sebe, a to jen proto, že se to objevilo v jiných filmech, které fungovaly. Jediné štěstí pro tuhle značku je v tom, že režisér a scénárista už byli jiné osoby, a tak zprasili „Záhadu Blair Witch“ po svém.

Určitě čarodějnice!

Tohle je jeden z těch hororů, které vám nestojí za to vidět, protože jejich snaha je pouze v tom, že chtějí vydělat na lidech, kteří si první film oblíbili, anebo mu třeba i uvěřili. Tohle rozhodně není způsob, jak budovat mýtus. Jako kdyby se ani scénář moc neřešil, prostě se na sebe nakupily jen všechny hlouposti, které každého napadly, a vzešlo z toho něco, co ani není možné považovat za smysluplný kus. Tohle není budování mýtu, tohle je jenom bohapustá komerce.

 

Hodnocení: 5 %

Hororové filmy (béčka, vrazi, satan, found footage)


Přidat komentář