Zámek a klíč 2: Hlavohrátky

100%
Snad nejlepší kniha celé série.

Zámek a klíč 2: Hlavohrátky

Locke & Key: Head Games

Vydalo nakladatelství Comics Centrum, 2013, 599 Kč

 

Scénář: Joe Hill

Kresba: Gabriel Rodriguez

 

Comics Centrum si ten nejlepší komiks nechalo na konec roku. Ano, logicky z toho vyplývá, že z toho, co Comics Centrum v roce 2013 vydalo, je nejlepší právě "Zámek a klíč". A co si budeme povídat, těch dobrých komiksů jsme se od Comics Centra dočkali celkem dost. Ať už to byl dotisk druhého "Hellboye", anebo třeba "Drsná škola", pro mě všechny ty komiksy blednou právě ve stínu "Hlavohrátek". A to jsem oběma uvedeným knihám dal také plné hodnocení. "Zámek a klíč 2: Hlavohrátky" je komiks, na který jsem se neskutečně těšil a nechápal jsem, jak je možné, že Comics Centrum s vydáním druhého dílu tak váhá. Teď zase nechápu, jak je možné, že se limitovaná edice tohoto komiksu ještě nevyprodala, když jsem i sám zaznamenal, že lidé komiks chtějí. Asi je něco špatně, ale to už je na někom jiném, aby to rozebral, anebo na jiném článku.

Obálka knihy

Nyní ke komiksu samotnému. Asi by se chtělo říct, že Joe Hill je syn Stephena Kinga. Ano, ale to už všichni víme. Nemá smysl to zmiňovat, protože Joe Hill je skvělý autor sám o sobě. Má to v sobě možná dáno geny, možná do něj tatík hustil svoje knihy, ale Joe v sobě má talent, a to prostě nemohl Stephen nijak vědomě ovlivnit. Pokud ano, jeho metoda by mě docela zajímala. Joe Hill nám druhým dílem předvádí to, co naznačil už díl první. Joe Hill je schopný vytvářet neskutečně bohaté, fantaskní světy, které mají svoje jedinečná pravidla, ale zároveň v něm vystupují uvěřitelné postavy, které ani trochu nešustí papírem. Vracíme se do Lovecraftu, na Klíčov, dům, kde se skrývá ještě mnoho tajemství.

Ukázka knihy.

V prvním díle jsme se seznámili s rodinou Zámkových, která se po tragické události přestěhovala právě do Klíčova. Tragickou událostí byla smrt hlavy rodiny. Matka se dvěma syna a jednou dcerou žije ve společnosti manželova bratra. Jenže klid nenajdou ani poté, co je vrah otce mrtvý. Bóďa - nejmladší Zámek - totiž v prvním dílu něco vypustil ze studny. Něco, co je až příliš staré a příliš temné. Tohle je předobraz zla, je to démon, je to ďábel v lidské podobě. A my se díky němu seznamujeme s dalšími klíči, které je možné na Klíčově nalézt. Po klíči Zjevném, Ozvěnném a Obojetném se nám více představují klíče Lebeční a Tudytam. A ten lebeční skutečně stojí za to. Tohle je klíč, ke kterému nemohu nic prozradit. Prostě si kupte knihu, čtěte a až ji otevřete na jedné z dvojstránek (v komiksu jsou celkem tři, já mám na mysli tu druhou), tak jen žasněte. Já jsem s knihou chodil po bytě a musel tu dvoustránku každému ukázat. Jedna z nejkrásnějších dvojstránek, jaké jsem kdy mohl v komiksu vidět.

 

O co vlastně jde ve druhém díle? Trochu jsem to zakecal krátkou rekapitulací dosavadního dění. Zámkovi si myslí, že mohou na Klíčově žít v klidu, ale začínají se dít divné věci. Lidé umírají. Odhaluje se minulost, která měla zůstat zapomenuta. Dveřmi - odkudkoli a kamkoli - prochází zlo a za všechno může až příliš zvědavý Bóďa, který otevřel něco, co mělo zůstat navždy skryto. Děti jsou takové. Očividně se nejedná o jeho vinu, ale o následky něčeho, k čemu došlo v minulosti. Jasně, že Joe Hill nerozdá všechny karty, ale ještě mnoho si jich nechává v ruce. Závěr vás praští do tlamy jako Tyson v nejlepší formě a vy nevíte, jestli kupovat originální třetí díl, anebo se smát a pak jít ten třetí díl koupit. Trochu se bojím toho, že české vydání se zase pozdrží, ale snad nikoli a my se dočkáme dalšího děje, protože tohle je neskutečná studnice fantazie. Může se stát opravdu cokoli. Jenže nejkrásnější na tom je, že i když se stane cokoli, bude to do příběhu dokonale pasovat a bude vás to bavit.

Ukázka knihy.

Joe Hill je kvalitní autor, a i když vás bude některými postavami štvát, je to jen proto, že ty postavy se bohužel chovají celkem reálně. Jenže "Zámek a klíč" by nikdy nebyl tak skvělý komiks, kdyby ho nekreslil Gabriel Rodriguez. Gabriel je chilský autor, který toho kromě "Zámku a klíče" moc neudělal. Jsem docela zvědavý, na co se vrhne příště. Jeho téměř až pohádkově laděná, dětská kresba, která má tak ladné linky, je neskutečným přínosem, protože podtrhává vyznění celého příběhu. Kresba ve vás vyvolá dojem, že tohle bude pohádka, a ona to pohádka skutečně je, ale pohádka pořádně drsná, krvavá a místy opravdu hnusná. Gabriel s ladností zvládá každou scénu, každý panel, i když pravdou je, že bez barev Jaye Fotose, by to také nebylo úplně ono. Většina komiksu je ve vybledlých, temnějších barvách, ale hraje si i s velmi jásavými, stejně jako pouze s odstíny šedi, což s Gabrielovou přesnou černou linkou vyznívá dokonale.

Ukázka knihy.

"Zámek a klíč", a je celkem jedno, jestli mluvím o prvním nebo druhém díle, je nádhernou ukázkou toho, proč je komiks tak jedinečné médium. Spisovatel a kreslíř se zde dostávají do naprosto unikátního propojení. "Zámek a klíč" by byl skvělý román, vlastně asi série románů, ale díky kresbě Gabriela Rodrigueze je z toho naprosto úchvatný komiks, který okouzluje svou fantazií, svými postavami a jejich osudy, svým světem, napětím i dalšími emocemi. Baví i děsí zároveň. Přál bych si, aby těch knih bylo co nejvíce, ale budu rád za to, když vyjde česky hlavně ten další, třetí díl. Myslím, že nás čekají docela velké věci. A tentokrát bych to bral celkem doslovně.

 

Hodnocení: 100 %

 

Hororové knihy (duchové, vrazi, mysteriózní)


Přidat komentář