Zámek a klíč: Vítejte v Lovecraftu

85%
Zámek a klíč: Vítejte v Lovecraftu je hororovým komiksem, který vás zaujme, a to i v případě, pokud komiks nevyhledáváte. Hill je talent a stejně tak i Rodriguez. Jejich spojení je dokonalé. Vzpomněl jsem si na drsnost a pohádkovost Sandmana.

 

Zámek a klíč: Vítejte v Lovecraftu

Locke & Key: Welcome to Lovecraft

Vydalo nakladatelství Comics Centrum, 2011, 249 Kč (brožovaná), 499 Kč (vázaná)

 

Scénář: Joe Hill

Kresba a obálka: Gabriel Rodriguez

Překlad: Jan Kantůrek

 

Obálka českého vydání komiksu Locke & Key

            Na Necronomiconu komiksů zase tolik nerecenzuji, tak je asi lépe pobavit se o téhle sérii trochu obšírněji. Ne každý ví, kdo se skrývá pod jménem Joe Hill, ne každý ví, že série, o které je tenhle článek, je ve světě – rozuměj hlavně v Americe – nejen velmi uznávanou, ale také velmi oceňovanou. A proč tomu tak je? Jen slyšte, slyšte příběh o Zámku a Klíči, příběh o rodině Lockových – v češtině Zámkových, a o městě Lovecraft, nádherné poctě Mistrovi hororu.

            Joe Hill je syn slavného otce a na první pohled je vidět, že zdědil jeho geny. Když vám řeknu, že celé jméno scénáristy je Joseph Hillstrom King, asi vás hned napadne, kdo je otcem tohohle maníka, který se hodně potatil. A tím myslím i vzhledově. Ano, pyšným otcem není nikdo jiný než Stephen King, další mistr hororu. To se nám to tu dneska pěkně sešlo. Co vznikne, když se podobné geny transformují v novém člověku? Někdo by řekl, že skvělý romanopisec, a on Joe Hill je romanopisec i povídkář, ale hlavně, je to komiksový scénárista, a tady dle mého zaválel nejvíc.

            Stephen King také trochu čuchá ke komiksům, ale zatím nijak ve velkém, za to jeho synek k němu čuchnul pořádně, i když je pravda, že zůstalo jen u série „Locke & Key“, tedy „Zámek a klíč“. Docela to chápu, je to pro něj pořád jen bokovka, protože nadále píše romány, ale právě tenhle komiksový pokus se hodně vydařil. My máme to štěstí, že Comics Centrum začalo vydávat Zámkovi pěkně po jednom a hned se můžeme setkat s první uzavřenou knihou. Ano, komiksy jsou i ve Spojených státech vydávány v knížkách po šesti kapitolách, i když zde jsou v prodeji i klasická sešitová vydání.

            Co se Comics Centru podařilo a co nikoli? Já osobně jsem měl co do činění s levnější verzí knihy, abych upřesnil situaci. Vazba je v tomhle případě klasická a po prvním přečtení se nesype, ale stránky v pořádku drží. Kvalita tisku vysoká, kvalita překladu... Nechci kritizovat Jana Kantůrka, pro mě je to pořád překladatel par excelence, ale prostě mám pocit, že v některých případech není to částečné počešťování jmen až tak nutné. Ale budiž, smířil jsem se s tím. Překvapily mě dvě chyby v letteringu, ale co se dá dělat. Byla to dvě chybějící písmena, mám pocit. Časem případně dozjistím jaká. Comics Centrum má ale jinak kvalitní publikace a „Zámek a klíč“ není výjimkou.

            Ale tady bych rád zveřejnil svou osobní zkušenost a takové jemné postěžování si. Kontaktoval jsem nakladatelství přes jejich internetové stránky s tím, jestli by bylo možné získat recenzní výtisk. Jasně, je to ode mě jenom chytračení, abych získal komiks zdarma. Pokud je tohle názor vydavatelství, naprosto ho beru, ale mohli mi na můj email alespoň odpovědět. I zamítavá odpověď je slušnost. Ale což. Vraťme se ke komiksu.

            „Zámek a klíč: Vítejte v Lovecraftu“ nám vypráví o tom, jaké děsivé události postihly rodinu Zámkových. Jenže těmi událostmi to vůbec nekončí. Rodina jako kdyby se nedokázala vymanit z příšeří temnoty a neustále je sledována zlem, co se skrývá ve studni anebo někde jinde. Lidská zlost a nenávist jsou zde v dokonalé kombinaci se zlem mysteriózním a nereálným. A všechno dohromady to vytváří celek, za který by se Stephen King vůbec nemusel stydět. V něčem mám pocit, že je Joe velmi podobný otci, v jiném zase, že zůstává svůj. Ale u komiksu je to těžší hodnotit.

            U „Zámku a klíče“ je totiž důležitá kresba, která celý příběh posouvá někam jinam. Chvílemi se jedná o skoro pohádkovou, chce se říct dětskou kresbu, ale první dojem zde hodně klame. Kresba k příběhu prostě sedí. On je tak trochu pohádkový, ale zároveň je až děsivě realistický. Výrazy, pohledy, slova, která jsou pronášena, nic nás nenechá na pochybách, že tohle není čtení pro děti. A kdybychom ještě náhodou váhali, tak barvy, v kterých je komiks proveden, jsou místy tak šedavé, mlhavé a temné, že jsme si naprosto jisti, že čteme horor.

            Po dlouhé době hororový komiks v České republice. Navíc horor, který má velmi vysokou úroveň, komiks, který nám vypráví příběh, jež si zamilujeme. Osobně se nemůžu dočkat, až si budu moct přečíst další knihu. Doufám, že to bude co nejdříve.

 

Hodnocení: 85%

Hororové knihy (duchové, komiks, děti)

Recenzovaný titul můžete objednat online.
Kniha


Přidat komentář