Ze záhrobí (1986)

60%
Stuart Gordon se proslavil hlavně filmem "Re-Animátor", ale i film "Ze záhrobí" patří k jeho známějším kouskům.

 

Ze záhrobí

From Beyond

USA, 1986, 86 minut

 

Režie: Stuart Gordon

Scénář: Brian Yuzna, Dennis Paoli a Stuart Gordon na náměty povídky H. P. Lovecrafta

Hrají:

Jeffrey Combs (Crawford Tillinghast)

Barbara Crampton (Dr. Katherine McMichaels)

Ted Sorel (Dr. Edward Pretorius)

Ken Foree (Bubba Brownlee)

 

Stuart Gordon se zhlédl v příbězích legendy H. P. Lovecrafta a úspěšně se mu podařilo převést na plátno mistrovy povídky. O snímku „Re-Animátor“ to platí jednoznačně, o filmu „Dagon“ si však myslím, že prostě mohl dopadnout lépe a že se z něj vytratilo to, co Gordona v předchozích filmech zdobilo. Ne, nic se už asi nevyrovná jeho „Re-Animátorovi“, ale na filmu „Ze záhrobí“ je patrné, že ještě uměl pobavit, poděsit i zhnusit své publikum. Koktejl, který nám namíchal, je odpudivý, hnusný, a přesto si s sebou stále nese poselství.

Hele, co mám za anténku.

Vědecké objevy a bádání za hranice lidských možností a reálna H. P. Lovecrafta fascinovaly. Ne nadarmo vymyslel Miskatonickou univerzitu, kde se to jen hemžilo šílenými vědci. Mimo jiné i Herbertem Westem. Dalším takovým člověkem, který není úplně v pořádku, je doktor Pretorius. Opět jméno, které je doslova lovecraftovské. Doktor Pretorius má navíc i svého pomocníka, kterého nehraje nikdo jiný než Jeffrey Combs, který se proslavil právě rolí Herberta Westa v „Re-Animátorovi“.

Stvůra ze záhrobí může mít cokoli.

Pretorius a jeho pomocník Crawford dokáží přivolat věci ze záhrobí. Podaří se jim otevřít cosi jako portál, kterým se na náš svět dostávají tvorové, kteří by měli zůstat jen v nočních můrách. Při jednom experimentu je Pretorius zabit a jeho hlava mizí, Crawford se ocitá v blázinci. Z něj je však zachraňuje doktorka McMichaels, která by rády Pretoriovy experimenty zopakovala. A brána do záhrobí se otevírá znovu a znovu. Ale nejen brána do záhrobí. Dovídáme se i další skutečnosti o Pretoriovi a o tom, že nebyl jen obyčejným vědcem, ale také sadistickým člověkem, který si k sobě rád vodil ženy a chtěl po nich, aby křičely bolestí. Gordon jde tak poměrně hluboko do psychiky člověka a opět ukazuje, co se stane, když člověk ztratí zábrany. Zde další paralela s „Re-Animátorem“. Prvky záhrobí spojené se zvrácenými sexuálními choutkami navíc malinko připomínají film, který byl natočen jen o rok později – samozřejmě mám na mysli film „Hellraiser“.

Každý má najednou trochu speciální potřeby.

„Re-Animátor“ se vyznačoval humorem, který ve filmu „Ze záhrobí“ má také své místo, ale už to není nic nového a nakonec to vlastně ani není tak vtipné. Jsou zde momenty, kde se můžete usmát, ale nakonec budete mít pocit, že tohle možná bylo i ve snímku o Herbertu Westovi. A tak to, co musím skutečně vyzdvihnout, není ani příběh, který se točí neustále kolem toho samého, ale zejména efekty, které jsou prostě dokonalé. Staré dobré gore pomocí umělých vnitřností, loutek a masek. Funguje to dokonale, a když Crawford začne obětem vycucávat oko, aby jim následně mohl vysát mozek, oko vyplivne... tohle jsou prostě tak realistické momenty, že se vám žaludek přece jen trošku zhoupne. Jasně, pořád víte, že je to jen jako, ale to jako je provedeno s umem a prostě skvěle.

Té červené je přece jen trochu moc.

Stuart Gordon natočil film, který osobně budu mít mezi „Re-Animátorem“ a „Dagonem“. První jmenovaný mě nadchl, druhý odradil. „Ze záhrobí“ je tak zlatá střední cesta, která nedosahuje takových skvělých výšin jako mnou neustále zmiňovaný „Re-Animátor“, ale pořád se jedná o to lepší, co bylo podle Lovecrafta natočeno.

 

Hodnocení: 60%

Hororové filmy (gore, příšery, béčka, vědci, vrazi)


Přidat komentář