Živí mrtví 26: Volání do zbraně

80%
Šeptači se zdají nebezpečnější než zprvu.

Živí mrtví 26: Volání do zbraně

Vydalo nakladatelství Crew, 2018, 299 Kč

 

Scénář: Robert Kirkman

Kresba: Charlie Adlard a Cliff Rathburn

Obálka knihy.

Dvacátá šestá kniha série a pořád to může být dobré? Ale jo, je to možné a kniha "Živí mrtví 26: Volání do zbraně" je toho jasným důkazem. Nemusíte mít zombie rádi (v tom případě už tuhle sérii nejspíš dávno nečtete), ale Robertovi Kirkmanovi se musí nechat, že má pořád o čem spát a že mu rozhodně nedošly nápady v tom, jak příběh dál rozvíjet. Jasně, trochu už využívá taktiku, že vás malinku uspí, jako kdyby se celou dobu nic nedělo, jen takové přátelské tlachání, ale pak přijde se závěrem, který vás donutí zalapat po dechu a říkat si, že je škoda, že není venku další díl. Ale tohle je prostě dlouhá série, určité šablonovitosti se neubráníte. Pořád je ale co nabídnout. A kniha "Živí mrtví 26: Volání do zbraně" tohle zatím potvrzuje. Že byste nečekali, že série o zombie může být tak dlouhá a tak dobrá?

Ukázka z komiksu.

Co se v knize "Živí mrtví 26: Volání do zbraně" děje? Vlastně toho na první pohled není moc. Na druhý pohled už toho tak málo není. Rick má svou roli trochu nejistou, alespoň ze svého pohledu, a tak přistupuje k různým opatřením, jež jsou na jeho poměry už trochu zvláštní. Andrea to v tomhle díle řekne docela dobře, jako kdyby se začal ve vedení osady blížit Neganovi. A když už jsme u Negana, ten má v tomhle díle docela důležitou roli. Dojde k událostem, které jsou lehce neočekávané, i když k nim rozhodně nedochází jen tak, zničehonic, zase si jen potvrdíte, že to má Kirkman všechno dopředu promyšlené a že to, co se stalo v předchozích knihách, má následky pro aktuální dění. Co budu povídat, líbí se mi, jak s příběhem pracuje.

Ukázka z komiksu.

Ale není to jen příběh o Rickovi a Neganovi - nakonec on Rick tu zase tolik prostoru nemá - ale důležité jsou i další osoby. Především Eugen se dostává do zajímavé situace a osobně jsem hodně zvědavý na to, jak se právě jeho linie vyvine a jak zasáhne do života komunity. Ale jsou zde i další příběhy. Co bude dál s Carle? Tady zrovna moc prostoru nemá. A co Michonne? S Rickem to také pomalu začíná jít z kopce, přece jen, už to není ten silný vedoucí v tom smyslu, že se sám postaví do čela. Jaký bude jeho další vývoj? A co Šeptači? Ten závěr naznačuje, že by to mohlo být sakra ostré! ale už mlčím, nebudu víc prozrazovat, protože rozhodně stojí za to si knihu "Živí mrtví 26: Volání do zbraně" přečíst. Jak jsem řekl, jsem už u dvacáté šesté knihy, ale tohle není série, které by u takového dílu došel dech.

Ukázka z komiksu.

Robert Kirkman zombie umí a přiznám se, že mu trochu závidím, jak skvěle si s nimi hraje, že v jejich světě dokáže stále přicházet s novými nápady. Jasně, kniha "Živí mrtví 26: Volání do zbraně" není vyloženě důkaz nějakých novot, nějaký originalit, ale přesto se jedná o příběh, který zapadá do funkčního světa. Jasně, že jsou zde slabé momenty, ale jako kdyby to odráželo skutečný život, jako kdyby to evokovalo ty chvíle, kdy se sami nudíme, ale dobře víme, že pak přijde něco, co nás rozhodí, co nás potěší, co nás zasáhne. A takový je i svět zombie. Jen ten zásah někdy může být skutečně ohromující. A podle konce knihy "Živí mrtví 26: Volání do zbraně" se zdá, že jeden takový je zase na cestě. A možná není sám, možná není jen jeden, možná jich bude víc. Jsem ale přesvědčen, že tak nebo tak, bude to stát za to.

 

Hodnocení: 80 %

 

Hororové knihy (zombie, survival, komiks)


Přidat komentář