Zlověstné ticho (2007)

70%
James Wan a Leigh Whannell ukazují, že jejich spolupráce skutečně nesla dobré plody.

Zlověstné ticho

Dead Silence

USA, 2007, 89 minut

 

Režie: James Wan

Scénář: James Wan a Leigh Whannell

Hrají:

Ryan Kwanten (Jamie Ashen)

Amber Valletta (Ella Ashen)

Donnie Wahlberg (Lipton)

Michael Fairman (Henry Walker)

 

James Wan a Leigh Whannell jsou poměrně prověřený tým, kterému se podařilo vytvořit zajímavá hororová dílka. Jejich spolupráce začala s filmem „Saw - Hra o přežití“ a pokračovala právě snímkem „Zlověstné ticho“, aby se dál rozjeli skvělou trilogií „Insidious“. I když mají oba tvůrci i na jiné žánry, v hororu rozhodně excelují a podařilo se jim vytvořit památné snímky.

 Loutky jsou prostě děsivé.

„Zlověstné ticho“ je ale jedním z jejich filmů, o kterém se tolik nemluvilo. Ne že by úplně zapadnul, ale nedostávalo se mu tolik nadšených ohlasů, jako jejich jiné spolupráci. Přesto – anebo právě proto – uzrál čas, abychom se k tomuto hororu také vrátili a zjistili, co je zač i u nás na Horor Webu. A že se jedná o horor s panenkou, který má ve Wanově tvorbě více místa? To vůbec nevadí. Hlavně nemít hned od začátku předsudky.

 Ta paní je taky celkem děsivá.

Začátek je takový trochu klasicky tajemný. Mladý pár dostane nečekaný balík, v kterém je pěkně hnusná dřevěná loutka. Takový ten chlapec, co si ho břichomluvec posadí na koleno a loutka „sama od sebe“ mluví. Netrvá dlouho – opravdu, asi tak pět minut – a loutka hned ukáže, že je v ní nějaké zlo. Tohle je trochu překvapivé a nabízí se, o čem vlastně film bude, když zlo poznáme hned na začátku. Tady si ale myslím, že na to šli tvůrci chytře, protože už od prvního pohledu bylo jasné, že ta loutka bude svině.

 Fuj, to je ale ošklivá scéna.

Příběh se tedy primárně zaměřuje na to, aby hlavní postava zjistila, co je příčinou umírání. Tvůrcům pak jde o to, aby budovali skutečně děsivou atmosféru a pokusili se místy taky pořádně šokovat, což se myslím vzhledem k docela drsné explicitnosti děje. Oni věděli, že si berou za své téma, které je docela profláklé, a tak se rozhodli především o solidní provedení a dobrý tah na bránu. To se jim povedlo, protože tenhle snímek je místy opravdu děsivý.

 Ty ženský dostávaj zabrat.

„Zlověstné ticho“ tak rozhodně nijak nekazí pověst obou tvůrců, ale naopak je dalším důkazem toho, že jsou to dobří hororoví autoři a že mají cit pro jednotlivé scény, a to jak pro ty, které vás mají vyděsit, anebo vás mrazit, tak i pro ty, které jsou mírným odlehčením. A i když jsou postavy tak trochu klišovité, v tomhle případě to vůbec nevadí, neboť zapadají do celku.

 

Hodnocení: 70 %

Hororové filmy (duchové, mysteriózní)


Přidat komentář