Znamení Vlka (1972)

50%
Vlkodlačí filmy táhnou jak diváky, tak i tvůrce. Někteří tvůrci dají filmu duši, jiní zase vytvoří jednoduchou béčkovou věc. Co asi bude případ filmu "Znamení Vlka"?

 

Znamení Vlka

Moon of the Wolf

USA, 1972, 75 minut

 

Režie: Daniel Petrie

Scénář: Alvin Sapinsley podle románu Leslieho H. Whittena

Hrají:

David Janssen (Šerif Aaron Whitaker)

Barbara Rush (Louise Rodanthe)

Bradford Dillman (Andrew Rodanthe)

John Beradino (Dr. Druten)

 

„Znamení Vlka“ se na první pohled jeví jako hodně nenápadný snímek, v kterém se toho však skrývá více než v jiných, známějších filmech. Je to sice film televizní, takže není možné očekávat nějaké skvělé triky, ale přesto se jedná o horor, který stojí za zhlédnutí. V některých ohledech je lepší než jiná produkce, která šla v té době do kin. Problém s tímto hororem je fakt, že je minimálně děsivý a atmosféra, i když je zde určitým způsobem vystavěna, není nijak hrůzostrašná.

Ta maska není nic skvělého.

Jak již název napovídá, jedná se o film, který se bude zabývat jedním z fenoménů hororu, ať už moderního nebo minulého. Vlkodlaci jsou látkou, která filmaře fascinuje velmi dlouhou dobu. Má mnoho podob. Klasický horor, kde je zásadní hlavně přeměna („Americký vlkodlak v Londýně“), politický horor („Vlci“), akční podívaná („Underworld“) anebo moderní romantické pojetí v „Twilight sáze“. Kdybych se měl přiklonit k pojetí ve filmu „Znamení Vlka“, hovořil bych o klasickém.

Zpocenému podivínovi radši nevěřit.

Ocitáme se v louisianském maloměstě, kde došlo ke strašlivé události. Byla nalezena mrtvá dívka. Nejprve se zdá, že za smrt mohou divocí psi, ale později se ukáže, že přece jen smrtelná rána přišla z ruky zatím neznámého člověka. Film se tak po většinu své stopáže stává detektivním, kdy v hlavní roli je místní šerif, který se snaží vraždu vyřešit. Není to mladý krasavec, ale čtyřicátník, který však má dostatečné charisma, aby film utáhl. I když je zde romantická linie, je velmi povrchní a není na ni kladen důraz. „Znamení Vlka“ je tak dalším sedmdesátkovým hororem, kde nemuseli hrát prim mladí lidé, jak se tomu stalo o pár let později.

Někdo zemřel. A ne jen jeden člověk.

S tím, jak příběh pokračuje, se pomalu, spolu s šerifem, dovídáme základní skutečnosti, které jsou pro odhalení vraha zásadní. Detektivní stránka příběhu je podána docela dobře a vynahrazuje tak jiné aspekty, které ve snímku zas tak dobře podány nejsou. V první řadě je to podoba vlkodlaka, která je až příliš zjednodušená, podobně, jako tomu bylo ve filmu „Vlkodlak“ z roku 1941. Druhým, poměrně negativním prvkem, je zvratově stagnující dějová linie příběhu, který může být místy prostě nudný. Herecké výkony rozhodně nijak dojem neumocňují a nezlepšují.

Určitě něco ví.

Od hororu „Znamení Vlka“ jsem nic nečekal, ale musím říct, že mě docela mile překvapil. Není to horor, který zůstane v mysli dlouho, je však celkem dobře natočený, a i když sem tam postrádá tempo, stejně je zvládnutelný a dá se na něj dobře koukat. Na to, že je mu už 40 let, je to rozhodně ucházející podívaná. Nebudete se třást strachy, ale jako detektivka na nedělní odpoledne může fungovat docela dobře.

 

Hodnocení: 50%

Hororové filmy (vlkodlaci, béčka, vrazi)

Recenzovaný titul můžete objednat online na DVD.
DVD


Přidat komentář