Znovuzrození Dr. Phibese (1972)

65%
Vincent Price se vrací v jedné ze svých velmi zajímavých rolí.

Znovuzrození Dr. Phibese

Dr. Phibes Rises Again

Velká Británie, USA, 1972, 89 minut

 

Režie: Robert Fuest

Scénář: Robert Fuest, Robert Blees, James Whiton a William Goldstein

Hrají:

Vincent Price (Dr. Anton Phibes)

Robert Quarry (Darrus Biederbeck)

Peter Cushing (Kapitán)

Beryl Reid (Slečna Ambrose)

 

Pro Vincenta Price mám slabost, což je asi celkem jasné z mých předcházejících recenzí na jeho filmy. „Ohavný Dr. Phibes“ je jednou z největších klasik s tímto hercem, pomineme-li jeho poeovské horory. Až překvapivě nedávno jsem se však dověděl, že „Ohavný Dr. Phibes“ má pokračování, které je skoro až komiksově nazváno „Znovuzrození Dr. Phibese“. Na takový snímek jsem se musel kouknout.

 To s tím čištěním uší přehnal.

Hned na začátku máte krátký souhrn toho, co se stalo v minulém díle. Měli jsme tu doktora Phibese, který se chtěl pomstít za to, že zemřela jeho žena Victoria. Sám Phibes se na konci filmu uložil ke spánku ke své ženě tím, že si ze žil vypustil krev. Zdálo se, že je po všem a doktor Phibes už nemá proč žít. Jenže o tři roky později vstává z mrtvých a doufá, že má lék i pro svou ženu.

 Je ještě čas na záchranu?

Tím lékem má být Řeka života, která se objevuje jednou za 2000 let. Stačí získat potřebný svitek, který by měl vést k rozluštění záhady a ke zjištění toho, jak milovanou Viktorii osvobodit. Snímek „Ohavný Dr. Phibes“ byl hororem spíše bez humoru, pokud, jednalo se o silně černý humor, ale v jeho pokračování už narazíte na scény, které mají celkově dění trochu odlehčit. Není to vyloženě komedie, ale přece jen je to méně děsivé než jeho předchůdce.

 Zajímaví muzikanti.

Snímek „Znovuzrození Dr. Phibese“ je klasicky teatrální, což je tak nějak i specifikem samotného Price, ale právě „Znovuzrození Dr. Phibese“ je natočený tak, aby ta teatrálnost ještě vynikla. Způsoby, jakými zabíjí, jsou hravé, jsou místy docela drsné, jsou nápadité a rozhodně nenudí. I v pokračování tak dostanete zajímavou dávku masek a zabíjení, i když je děj takový trochu jednodušší.

 Druhá z hereckých legend - Peter Cushing.

I když je děj prazvláštní a není v něm nic až tak nečekaného, stejně si nemohu pomoct. Snímek „Znovuzrození Dr. Phibese“ je pro mě pořád dobrým filmem, který dovede vyvolat v divákovi zajímavé pocity, které nemusí být přímo děsem, ale jedná se o pocity nepříjemné díky tomu, jak je zde smrt neodvratná, pocity toho, že nikdo neujde svému osudu. Ty body jsou i za divadelní masky.

 

Hodnocení: 65 %

Hororové filmy (vrazi)


Přidat komentář