Ztracení chlapci (1987)

75%
Upíři jsou vlastně jen takoví "Ztracení chlapci". Akorát, že tohle provedení bude asi pro mnohé snesitelnější než to v "Twilightu".

 

Ztracení chlapci

The Lost Boys

USA, 1987, 97 minut

 

Režie: Joel Schumacher

Scénář: Janice Fischer, James Jeremias a Jeffrey Boam

Hrají:

Jason Patric (Michael)

Kiefer Sutherland (David)

Corey Haim (Sam)

Dianne Wiest (Lucy)

 

Joel Schumacher nebyl vždycky takový patlal jako v posledních letech a v době, kdy svět nebyl varován před příchodem jeho verze „Batmana“ natáčel filmy, které stály za to. „Ztracení chlapci“ jsou jedním z těch filmů, které rozhodně můžeme považovat za dost dobré na to, aby si je historie měla pamatovat. „Ztracení chlapci“ je název, který evokuje skupinku mladých mužů, kteří jsou na okraji společnosti, možná i díky problémům s homosexualitou. Muži, kteří mají problémy s alkoholem, s drogami, ale i s jinými aspekty lidského života a prostě nejsou schopni se zařadit mezi ostatní.

Skoro jako nějaký záběr z Buffy.

„Ztracení chlapci“ jsou alegorií. Tak jako každý upírský film, snad kromě „Twilightu“, ale o tom se tu bavit nechceme. Ještě před rozborem filmu se můžeme zeptat na jednu věc: Je tenhle film vážný anebo komedií? Musím odpovědět, že má dost velké množství komických prvků, které vyznívají docela nenuceně, a tak film získává body navíc i v tomhle ohledu. Od Joela Schumachera bych takovou dávku dobrého humoru nečekal. Film má v sobě však docela zásadní poselství, které bychom neměli přehlížet.

Měl by se mít na pozoru.

Nesledujte hezkou dívku na pouti, může vás přivést rovnou do záhuby. Michale je mladý muž, který je v nesprávnou chvíli na nesprávném místě. Jeho chování a potřeba si něco dokazovat, jej přivádějí do složité situace – musí se předvádět, a tak se napije krve. Pomalu se mění v upíra, ale nějak není schopen přeměnu přijmout. Přesvědčit ho o tom, že vampyrismus je skvělá věc, má upír s tváří mladého Kiefera Sutherlanda. Kiefer zde hraje skvěle a dokazuje, že jablko skutečně nepadlo daleko od stromu. Z téhle role – nebýt agenta Jacka Bauera – se mohla stát jeho ikonická.

Kieferovi to dneska ohromě sluší.

Michael se snaží upírům postavit a díky bohu, má mladšího bratra, který bude stát za každou cenu po jeho boku. Společně se rozhodnou upírům postavit ve stylu, který chvílemi připomíná temnější verzi rodinného hitu „Sám doma“. Kluci jsou vynalézaví a docela jim to jde. Se stříkací pistolkou se dá proti upírům klidně jít, když víte, jakou vodou zbraně napumpovat. Jak jsem napsal výše, film vyniká po stránce vtipu. Když dojde na děsivost, na trochu té atmosféry, „Ztracení chlapci“ úplně neselhávají, ale atmosféra není tou nejsilnější zbraní. Jsou to samotné vztahy mezi hrdiny, snaha Michaela se vzepřít, i když sám dobře ví, že to není možné. Příběh je silný a myslím, že se klidně může zařadit po bok těch nejlepších upírských filmů.

Sympaťáci od pohledu.

Joel Schumacher natočil skutečně povedený snímek, který si pohrává s kulturou osob, které se odlišují od společnosti, ať už z jakéhokoli důvodu, a které do společnosti ani nechtějí zapadnout. Proč také? Oni jsou lepší, jsou výjimeční. Upíři jsou tak skutečně jen tragickou alegorií, na níž bylo možné příběh vystavět.

 

Hodnocení: 75%

Hororové filmy (upíři)

Recenzovaný titul můžete objednat online na DVD.
DVD


Přidat komentář