5 Souls (2011)

40%
Zajímavý nápad, který je bohužel srážen strašlivým provedením.

5 Souls

USA, 2011, 79 minut

 

Režie: Brett Donowho

Scénář: Colet Abedi

Hrají:

Kristina Anapau (Jessica)

Samaire Armstrong (Miranda)

Steve Bacic (Sam)

Ian Bohen (Noah)

 

Brett Donowho rozhodně nebude patřit k mým oblíbeným režisérům v oblasti hororu, protože ani jeho snímek Silver Falls mě dvakrát nezaujal. Vzal celkem klasický námět a snažil se z toho udělat něco víc, čím ten film prostě být nakonec nemohl. Klasická duchařina, která nefungovala, protože jednotlivé scény v návaznosti na sebe nepůsobily logicky, ale jako podivné konstrukce.

Že by těch pět duší našli tady?

Přesně tohle je problém i snímku „5 Souls“. Sledujete snímek, který má celkem dobrý námět, ale po velmi krátké době zjistíte, že se to všechno utápí v neskutečně banálních dialozích, kdy se jen jejich řečníci snaží tvářit jako strašně cool a zajímavé postavy, ale ve skutečnosti tak nepříjemně šustí papírem, až se začnete ošívat z toho, co musíte poslouchat. Je to škoda, protože některé nápady se mi skutečně líbily.

Na lůžku, a přesto dokáže tolik.

Hlavní hrdina se ocitl v kómatu. Najednou se u jeho lůžka objeví záhadný cizinec. Asi vám rychle dojde, co je to za cizince, protože tenhle protivný chlap nabízí hlavní postavě zajímavou alternativu. Pokud zabije pět lidí, může žít. Pokud tak neučiní, zemře. Jak říkám, některé ty myšlenky snímku „5 Souls“ – teď už asi tušíte, proč se film jmenuje tak, jak se jmenuje – nejsou až tak špatné.

Docela výkon...

Jak se člověk, nebo jeho duše – to je celkem jedno – zachová ve chvíli, kdy dostane tuhle nabídku? Jak složité vlastně je tohle rozhodování? Uděláte cokoli, abyste si zachovali vlastní život? Myslím, že je odpověď celkem jednoduchá. Život je něco, co máte jen jednou a na jeho sklonku zjistíte, že když je možnost ho zachovat, pokusíte se o to. Možná i za každou cenu. Možná i za cenu života nevinných, možná i za cenu zabití dítěte, které ani neznáte. Je to jen na vás.

Vypadá trochu jako zmoklá slepice.

Jasně, každý asi tuhle možnost nedostane, ale je to zajímavá sonda do lidské duše. Bohužel provedení je takové, že se snaží spojit určité filosofování s napínavým příběhem, který ale za moc nestojí. Nefunguje to jako celek, protože jednotlivé scény na sebe prostě nejsou dobře navázány. Za tu myšlenku dávám víc, než bych dal za jiný film v podobném zpracování. Ale přece jen ta premisa se mi hodně líbí.

 

Hodnocení: 40 %

Hororové filmy (vrazi)


Přidat komentář