American Mary (2012)

70%
Velmi zajímavý horor, který rozhodně stojí za zhlédnutí. Originální téma a profesionální pojetí. Takhle se to dělá v Kanadě.

 

American Mary

Kanada, 2012, 103 minut

 

Režie: Jen Soska a Sylvia Soska

Scénář: Jen Soska a Sylvia Soska

Hrají:

Katharine Isabelle (Mary Mason)

Antonio Cupo (Billy Barker)

Tristan Risk (Beatress Johnson)

David Lovgren (Dr. Grant)

 

Když jsem se začal na snímek „American Mary“ dívat, měl jsem pocit, že sleduji – znovu – film May, protože jsem viděl ženu, která žije sama, je trochu divná, i když rozhodně není tak introvertní jako postava, kterou si zahrála Angela Bettis, ale má podobnou zálibu v sešívání jako její předchůdkyně. Mary je totiž studentka medicíny, konkrétně specializovaná na oblast chirurgie. Jejím profesorem je dost protivný chlápek, který se při hodině nebojí používat slovo „fuck“, i když na druhou stranu je očividně profík.

I takhle vypadá pomsta.

Mary by byla skvělou studentkou a později skvělou doktorkou, ale to by se svět nesměl obrátit proti ní. On se tedy obrátí v tom negativním, ale tak trochu i v tom pozitivním smyslu. Mary na tom není finančně zrovna nejlépe, a tak se rozhodne, že bude dělat striptérku. K tomu se nakonec nedostane, což je pro některé diváky jistě škoda, ale díky tomu je jí učiněna unikání nabídka. Za pět tisíc dolarů musí provést rychlou operaci, aby někomu zachránila život. To se jí povede a nabídky se pak jen hrnou.

Mary to prostě sluší.

Dostává se k tomu, že dělá modifikace lidského těla. Není zase tak málo lidí, co chce rozříznout jazyk, vložit pod kůži nějaké tvrdé předměty, vytvořit umělé jizvy anebo třeba odstranit bradavky, aby prsa vypadala pěkně hladce. Přiznám se, že tohle mi zrovna mnoho neříká a já nebudu ten typ, co by někdy něco podobného vyhledával, na druhou stranu je celkem zajímavé se podívat do téhle zvláštní subkultury. Nároky na operace se zvětšují a Mary se dostává k tomu, že má dvě zákaznice – dvojčata, která se chtějí navzájem propojit trochu víc, než je obvyklé.

Operace bez krve, to moc nejde.

„American Mary“ má ještě další rovinu, a to je Maryin osobní život. Ne, že by se snad mělo jednat o nějakou romanci, tu nečekejte. Její učitelé se ukážou jako osoby, které rozhodně nejsou důvěryhodné, což také nakonec vede k tomu, že se o jednoho musí postarat. Alespoň si Mary může nacvičit nějaké ty operace, které bude moct praktikovat později za poměrně vysoké odměny.

Dokonalost sama...

„American Mary“ je filmem, na kterém vidíte, jak krásné masky a kousky se dají dělat s lidským tělem. Někdy je to opravdu hnusné, na druhou stranu vytvořit realisticky vypadající záběry odřezávání bradavek, rozřezávání kůže na čele a implantování tvrdých kousků, to je něco, co se prostě musí ocenit. Lidé, co dělají speciální efekty, jsou prostě borci, o tom už nepochybuji, a kanadská „American Mary“ je toho zase důkazem. Nečekejte velký příběh, ale poměrně znepokojivou podívanou. To, co chirurgové dokážou, to ve vás začne hlodat a vy budete přemýšlet o tom, jestli příště půjdete pod kudlu.

 

Hodnocení: 70%

Vaše komentáře

Adam Peňáz
Rozhodně zajímavý film, ani ne tak horor jako psycho-drama s trochou gore (ale přesto znepokojivější než většina dnešních hororů). Možná je tempo občas moc pomalé a mnoho se neděje, divák se holt musí smířit s tím že tohle není 'dějový' film, spíš jen tak plyne. Táhnou ho dvě věci - samotné téma 'vylepšujících' operací, které zaujme tím víc čím méně o nich člověk kdy věděl nebo přemýšlel (můj případ) a hlavní představitelka. Katharine Isabelle tyhle vyšinutější role sluší a ona sama film utáhne s přehledem. Ze začátku plachá studentka, pak oběť, a nakonec nejednoznačná psychopatka ze které jde opravdu respekt -ani v jednépoloze herečka neselhává. Nebýt jí, zážitek by byl poloviční. Dějově toho film moc nenabízí, pozornost tudíž musí udržet herci, a nikdo z nich tu nic nekazí.Závěr nečekaný, na druhou stranu, kdo by zde čekal happy end, že? :) 70%
Adam Peňáz 24.10.2016 17:50:59 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy (gore, mučení)


Číst komentáře