Angel Heart (1987)

80%
Mickey Rourke a Robert De Niro ve skvělé formě v jednom poměrně drsném voodoo hororu, který stojí za zapamatování.

 

Angel Heart

Angel Heart

USA, Kanada, Velká Británie, 1987, 113 minut

 

Režie: Alan Parker

Scénář: Alan Parker podle románu Williama Hjortsberga

Hrají:

Mickey Rourke (Harry Angel)

Robert De Niro (Louis Cyphre)

Lisa Bonet (Epiphany Proudfoot)

Charlotte Rampling (Margaret Krusemark)

 

Mickeyho Rourka v tomhle filmu možná podle současných fotek nepoznáte. Alespoň člověk vidí, co dělá chlast a drogy s chlapem, který mohl mít úžasnou kariéru. Nakonec jí skutečně dosáhl, jen si vzal pár let pauzu, aby se dostal do pořádného průseru a zase se z něj vyhrabal. V současnosti opět velká hvězda, i když ten hollywoodský obličej mu nezůstal. Charisma ale má pořád. Ale bavme se o „Angel Heart“, v kterém měl ještě sametový hlas.

O tom, že by film neměl erotický náboj se hovořit nedá.

Filmů o satanismu není úplně málo, ale jeden dobrý, aby člověk pohledal. Satan se nám skoro zjevil ve výtečném „Vymítači ďábla“, hezky se nám narodil v Rosemary má děťátko a v příjemného chlapce nám vyrostl ve filmu „Přichází Satan!“. Tohle všechno jsou filmy, které těží především s křesťanské mytologie. „Angel Heart“ se také řadí k výtečným satanistickým filmům, ale zlo je zde ztělesňováno z pohledu jiného náboženství – voodoo. New Orleans není pouze město zaslíbené hudbě, ale také podivné magii, která sem přicestovala z Karibiku.

Pořádně démonický chlápek.

Mickey Rourke skvělým způsobem ztvárňuje detektiva Harryho Angela. Kdyby byl film černobílý, skoro by se dalo hovořit o filmu noir. Rourke je přesně tak „kladným“ hrdinou, jak si správného detektiva představujeme. Nedělá mu problémy překračovat zákon, pro pravdu a její nalezení udělá cokoli, i když to není úplně košer. Ale ani praktiky lidí, kolem kterých se celý film točí, nejsou právě přátelské. Mrtvých přibývá a spojitost s temnou voodoo magií se prohlubuje. Slepičí pařátky, lidské ruce a vyrvaná srdce jsou jen dalšími následky. Rituál zabíjení kuřete a následné delirické taneční běsnění je jednou z nejsilnějších scén filmu, kterou těžko rozdýchává nejen hlavní postava.

Velmi silnou scénou je také každá, v níž se objeví Robert De Niro alias Louis Cyphre, který jen dokazuje, že je hercem velkých i malých rolí. Jeho postavu a její vzezření, stejně jako chování, prostě nezapomenete. Skvěle sekunduje Rourkovi, na něhož se film maximálně zaměřuje a jehož pohnutý osud sledujeme. Stále více se zamotává do spirály vraždění a magie, aniž by se blížil nějakému jasnějšímu rozuzlení, které na něj však na konci musí zákonitě čekat. V pátrání jej dále podporuje tajemný Louis Cyphre.

Mickey Rourke ještě jako sex symbol.

Film, kromě toho, že měl skvělé herce, disponoval i výtečným režisérem (Alan Parker má na svědomí „Zeď“ skupiny Pink Floyd nebo takovou „Evitu“) a kameramanem, kteří byli schopni vytvořit naprosto výtečné obrazy, jež daly dohromady tak silné scény, že na ně hned tak nezapomenete. Nalezení vyrvaného srdce je další z nich. Toto Angelovo hledání je prostříháváno záběry na stepující nohy. Dalším úžasným momentem je ten, kde se Angel miluje s Epiphany a jejich sex se mění doslova v jatka. Opět výtečná práce kamery a střihu.

Ptačí tanec trochu jinak.

„Angel Heart“ je skvělým detektivním thrillerem, který se v některých momentech mění ve skutečný horor. Vyniká hereckým mistrovstvím Mickeyho Rourka, ale také příběhem, který nás zavádí do prostředí, o kterém něco málo víme, ale které nás především děsí. A daří se to dobře. Voodoo magie je z těch, s nimiž si nikdo nechce zahrávat. Harry Angel na to doplatil. Výtečná atmosféra, skvělý hudební a zvukový doprovod.

 

Hodnocení: 80%

Hororové filmy (vrazi, satan)


Přidat komentář