Axed (2012)

50%
Malinko nedoceněný horor, který má skvělou atmosféru a celkem i zajímavý příběh. Ten otec je hodně děsivý.

Axed

Velká Británie, 2012, 84 minut

 

Režie: Ryan Lee Driscoll

Scénář: Ryan Lee Driscoll

Hrají:

Jonathan Hansler (Kurt Wendell)

Andrea Gordon (Steph Wendell)

Nicola Posener (Megan Wendell)

Christopher Rithin (Jay Wendell)

 

Myslím si, že tenhle film je přece jen docela nedoceněný. Jeho hodnocení jsou nízká, většinou podprůměrná. Myslím si, že tohle si snímek nezaslouží, i když má poměrně výrazné nedostatky. Alespoň na průměr by film bez problémů dosáhl. Je to dáno jeho komorním prostředím, děsivostí z očekávání toho, co nastane. Myslím si, že atmosféra je zde docela dobrá, především na to, že se jedná o nezávislý film, který nemá příliš velký rozpočet a ani ohromný počet herců.

Tatínek je v pohodě.

Britské filmy mohou překvapit, ale také zklamat, což se mi naposledy stalo například s filmem Comedown. „Axed“ mě naopak docela příjemně překvapil. Těchto kvalit si všimla i „Fangoria“, která film distributorsky zaštítila pro uvedení ve Spojených státech v rámci svého projektu „Fangoria Presents“. I když jsem nečekal, že by to mohlo být nějaké převratné, opravdu jsem byl překvapen, co jsem sledoval.

Mami, a co to z toho pána čouhá?

Úvodní scéna nám představuje muže, který očividně není daleko k tomu, aby se nervově zhroutil. Jde parkovištěm a vy přemýšlíte o tom, co udělá. Jestli nastoupí a někam to napálí, na někoho vyběhne, anebo třeba jen zkusí plavat na asfaltu. Nic tak tragického se nestane a my zjistíme, že tenhle chlapík je otcem od rodiny. Má krásnou dceru, milující manželku a trochu divného kluka, s nímž má očividně problémy. Hned ráno u snídaně to dá jasně vědět. Fyzicky nebo slovně napadne obě své děti.

Synáček se taky úplně nepovedl.

Aby napravil dojem, rozhodne se, že děti nepošle do školy a manželku nepustí do práce, aby si užili společný den. Vypadá to, že to bude docela příjemný den, ale s otcem něco není v pořádku. Jako kdyby byl neustále roztěkaný, během chvíle se u něj mění nálady, nikdo neví, co přesně má čekat. A pak se jde tatínek podívat na půdu a nám dojde, že tenhle společný den nebude tak poklidný. To jsme však tušili celou dobu.

Ale otec je fakt exot.

Na snímku se mi líbí, že je drsný, ten příběh není nereálný, ale mohl by se stát. V dnešní době jsme v podstatě každý pod stresem, který nás může každou chvíli poslat do problémů. Těmi nejmenšími jsou vyčerpání. V každém z nás doutná plamínek, který se může rozhořet skutečným šílenstvím. Co víme, jak se to projeví u nás? Díky tomu, že na mě film zapůsobil dobrým dojmem, snadno odpustím i to divné chování postav a trochu horší herecké výkony. Na ten průměr to pak díky smysluplnému scénáři bohatě stačí.

 

Hodnocení: 50 %

Hororové filmy (mučení, vrazi, giallo)


Přidat komentář