Banshee Chapter (2013)

60%
Jednou z found footage, které mě i docela bavilo.

Banshee Chapter

Německo, USA, 2013, 87 minut

 

Režie: Blair Erickson

Scénář: Blair Erickson a Daniel J. Healy

Hrají:

Katia Winter (Anne Roland)

Ted Levine (Thomas Blackburn)

Michael McMillian (James Hirsch)

Corey Moosa (Pacient 11)

 

A zase jsem se dostal k jednomu snímku, který je z ranku found footage. V poslední době je jich opravdu mnoho, ale u tohohle bude trochu změna. Nebudu totiž tak kritický jako u ostatních, protože jsem měl opravdu zase jednou pocit, že tady je forma využita a že to není jen na efekt, ale je vytvořen film, který na formě stojí a funguje. Blíží se totiž dokumentu více než jakékoli jiné mockumentary.

 Hele, co mám!

Na začátku opravdu máme pocit, že sledujeme dokument, a to se mi líbí. Není to jen jedna minutka jako v případě snímku Alien Abduction, ale skutečně celý úvod je pojat jako dokument a toho dokumentárního dojmu se nezbavíte ani poté. Ano, samozřejmě, že dojde na klišé, ale tak s tím už se asi tolik dělat nedá. Found footage má svoje pravidla, a i když mě celkem nudí, tak pro jiné mohou být stále zajímavá.

 Hele, co to se mnou udělá!

Na začátku sledujeme mladého muže, kterého jeho kamarád natáčí během toho, jak vypije nějakou látku, jejíž původ není jasně daný, ale to ještě v úvodu není důležité. Důležité je, že mladík po tomhle incidentu zmizí a nedlouho poté zmizí i kamarád, který ho natáčel. Anne, přítelkyně zmizelého, se rozhodne, že se vydá po stopách a zkusí zjistit, co se vlastně stalo. Není to rozehráno nějak extra originálně, ale je zde tajemství, které stojí za objasnění, a tak jste připravení na to, co bude následovat.

 Není ti na tom zadním sedadle špatně?

To, co následuje, je skutečně v prví řadě pátrání, které je celkem logické, ale nijak skvělé. Je to takové celkem přímočaré, jednoduché, a kdyby se zde nebudovala nová mytologie, která je zajímavá, tak by to ani nestálo za to. Ale i když je scénář přímočarý, právě nějaké ty nápady ohledně toho, co je vlastně podstata tajemné látky, co za ní stojí, jsou docela dobré a dá se s nimi film udržet nad vodou.

 Kuk!

„Banshee Chapter“ se tak nad vodou skutečně drží, a tak tu necelou hodinu a půl celkem v klidu zvládnete a užijete si ji, aniž byste museli nějak trpět. Ano, je to found footage a trikově je to velmi slabé, nic zde neuvidíte, ale forma příběhu sedí, a kdyby to odhalování nebylo tak křečovité, tak by se to vyšplhalo i na vyšší hodnocení. Jsem rád, že někdo ještě má nápady, jak found footage trochu oživit. Není to skvělé, ale možnosti zde jsou a třeba je někdo opravdu využije.

 

Hodnocení: 60 %

Hororové filmy (found footage)


Přidat komentář