Cesta (2009)

75%
Geniální kniha Cormaca McCarthyho byla převedena na plátno ve věrné podobě. Přesto má kniha něco víc.

 

Cesta

The Road

USA, 2009, 111 minut

 

Režie: John Hillcoat

Scénář: Joe Penhall podle románu Cormaca McCarthyho

Hrají:

Viggo Mortensen (Muž)

Kodi Smit-McPhee (Chlapec)

Robert Duvall (Stařec)

Guy Pearce (Veterán)

 

„Cesta“ není klasickým hororem v tom smyslu slova, jaký si většinou představíme. Nejsou zde žádné příšery – tedy ne v tom nadpřirozeném smyslu slova –, chybí zde onen prvoplánový děs, který by měl film vyvolávat. Ale ve chvíli, kdy jsem zhlédl snímek Stake Land jsem si uvědomil, že oba snímky jsou v podstatě o tom samém, jsou psychologickou studií člověka, který se ocitl ve světě po katastrofě. Jaký je život v takovém světě? Jaký má smysl? A proč člověk pořád pokračuje, i když ztrácí všechno? Dokážete si na tohle vy sami odpovědět?

Tahle Cesta není snadná.

Cormac McCarthy napsal úžasnou předlohu, které dominuje jeho specifický styl psaní, jenž obyčejný postapokalyptický příběh přenáší do roviny silného lidského osudu, skutečnosti, že pro svoje dítě jsme ochotni udělat cokoli, i zemřít, když bude potřeba. Muž se snaží svého syna ochránit před světem, dát mu život, který by jinak mohl snadno ztratit. McCarthyho postapokaliptické existenciální drama bylo naprosto po zásluze oceněno jednou z nejvýznačnějších cen v oblasti literární – cenou Pulitzerovou.

Lidé, kterým je třeba se vyhnout.

Krása příběhu je v tom, že se jedná o anonymní příběh Muže a Chlapce, kteří společně cestují světem, který očividně postihlo něco zlého. Jejich cesta je velmi náročná, vykoupená nedostatkem jídla a neustálým strachem z toho, že jejich život bude ukončen. Ale Muž vlastně nemá starost o sebe. Více se stará o Chlapce, který je pro něj vším a pro kterého zůstal na světě jediný. Jeho manželka, v podání Charlize Theron, si raději vzala život, než aby tenhle svět musela snášet. Jsme slabí, jako jsme silní, záleží jen na tom, jestli si v kterémkoli světě, apokalyptickém nebo normálním, dokážeme najít něco, co nás přinutí jít dál, co nás udrží při životě.

Člověk, který vás snadno okrade.

Každý herecký představitel v tomhle filmu je významnou osobností. V hlavní roli máme Viggo Mortensena, který je – jak stárne – stále lepším a lepším hercem. Kdy se konečně dočká Oscara? Jeho syn v podání Kodiho Smit-McPheeho, je přesně tím tichým, bojácným chlapcem, který se drží svého otce, jenž je pro něj jedinou nadějí na život, v podstatě bohem v lidské podobě. Veterán Robert Duvall má – stejně jako všichni ostatní – epizodní roličku. Setkání s lidmi je vždy potenciálním nebezpečím, tím, co nejvíce vzbuzuje strach v našich samotářských hrdinech. Ale jak se se závěrem ukáže, ani v tomhle světě není samotářství jediným řešením.

Nikomu se nedá věřit, s nikým není možné se moc sbližovat.

„Cesta“ ve vás zanechá hluboký dojem. Budete o ní přemýšlet, budete přemýšlet o tom, jaký pro vás má život význam a jestli jej žijete skutečně správně. A když ne, užijete si alespoň příběh dvou lidí, kteří to nechtějí vzdát, alespoň ne do chvíle, dokud už prostě nemohou pokračovat, dokud nepřijde smrt. Film je silným zážitkem, ale pokud mohu doporučit, tak kniha je ještě silnějším.

 

Hodnocení: 75%

Hororové filmy (vrazi, děti)


Přidat komentář