Chi sei? (1974)

50%
Kdyby to nebyla až tak jasná kopie "Vymítače ďábla" a "Rosemary má děťátko", je to výborný film.

Chi sei?

Itálie, USA, 1974, 109 minut

 

Režie: Ovidio G. Assonitis a Robert Barrett

Scénář: Ovidio G. Assonitis, Antonio Troiso, Robert Barrett, Giorgio Marini, Aldo Crudo, Alex Rebar, Christopher Cruise a Sonia Molteni

Hrají:

Juliet Mills (Jessica Barrett)

Gabriele Lavia (Robert Barrett)

Richard Johnson (Dimitri)

Nino Segurini (Dr. George Staton)

 

Italové se chtěli vyrovnat americkým hororům, respektive se jim snažili přiblížit, anebo minimálně toužili po tom, aby se dostali na zahraniční trh, kde bylo přece jen více diváků, kteří mohli udělat z normálního filmu, snímek komerčně úspěšný. To se projevovalo různými způsoby. Například tím, že Italové navázali na zombie téma a pojali ho osobitě, anebo se snažili natáčet anglicky, či dokonce v americké koprodukci, což je i případ filmu „Chi sei?“. Uvádí se často jako „Beyond the Door“, ale doslovný překlad by byl „Kdo jste?“

Nevypadá moc zdravě.

Horor „Chi sei?“ se ale vydal ještě jinou cestou, a to takovou, že v podstatě vykradl dva filmy, které si již udělaly jméno. Tím prvním je o něco starší Rosemary má děťátko a tím druhý jen o rok starší legendární Vymítač ďábla. Italové do toho pak přidávají ještě vlastní prvky, ale základní témata, dokonce i podobné scény (zvracení v posteli, otáčení hlavy o sto osmdesát stupňů, hlasové proměny, apod.) jsou prostě okopírovány ze jmenovaných filmů, především pak z „Vymítače ďábla“.

Jen trochu šílené.

Snímek „Chi sei?“ nešel až tak daleko, že by byla v hlavní roli holčička, kterou posedl ďábel, ale v hlavní roli je žena. Na první pohled je v pořádku, ale pak ji jednou její muž přistihne, jak zvrací krev. Je těhotná, jak zjistí doktor, a v divákovi začne hlodat. Tohle asi nebude normální těhotenství. Co asi má porodit? Nejistota, kterou měl člověk z Polanského Rosemary má děťátko rozhodně není tak silná, ale dostavuje se. Italové ji pro jistotu ještě prohloubí i entitou, která nenapadá jen ženu, ale i její dvě děti.

Z doby, kdy bylo manželství ještě v pořádku.

V následujících minutách pak sledujeme snímek, který nás zavádí do různých nejistot. Objevuje se nová postava, která má pro další dění důležitý význam, ale jaká je její role? A co vlastně v Jessice roste? Ano, film v sobě má napětí, ale stejně budete mít pocit, že je to opravdu jen kopie slavnějších filmů, která se zase tak jinou cestou nevydala. Herci ale naštěstí hrají tak, že je s nimi ta hodina a tři čtvrtě dostatečně snesitelná, i když úloha dětí se postupně stává mizivou. Na druhou stranu je třeba ocenit, že nejsou využívány klasicky jako ten prvek, který na diváka dopadne nejvíce čistě proto, že to jsou děti.

To nebude až tak svůdné, jak to vypadá.

„Chi sei?“ je zajímavý snímek. Kdyby byl natočen v trochu lepší kvalitě, a tak o deset let dříve, byl by to dobrý film, který by i mohl dávat podobu žánru, najdete zde totiž určité prvky, které jsou společné se snímkem „Přichází Satan!“ a ten je přece jen o pár let mladší. Ale vzhledem k tomu, že jsou zde filmy jako Rosemary má děťátko a Vymítač ďábla, je „Chi sei?“ jen jejich nedostatečnou kopií, která nepřináší nic moc nového, jen používá ty prvky, které už dříve fungovaly.

 

Hodnocení: 50 %

Hororové filmy (satan)


Přidat komentář