Chikyu Boeigun (1957)

80%
Japonci se nemuseli setkávat jen s obřími monstry, ale také s vyslanci vesmíru.

Chikyû Bôeigun

Japonsko, 1957, 89 minut

 

Režie: Ishirô Honda

Scénář: Shigeru Kayama, Takeshi Kimura a Jôjirô Okami

Hrají:

Kenji Sahara (Joji Atsumi)

Yumi Shirakawa (Etsuko Shiraishi)

Momoko Kôchi (Hiroko Iwamoto)

Akihiko Hirata (Ryoichi Shiraishi)

 

Ishirô Honda se stal hlavním tvůrcem studia Toho a pustil se do dalšího, už svého třetího kaiju snímku, který si získal mezinárodní respekt. Nutno říct, že tentokrát už věděl, co natáčení v barvě obnáší a pustil se do toho s lepšími znalostmi, lepšími dovednostmi a nakonec samozřejmě i lepším výsledkem, než jak se mu to povedlo v případě snímku „Sora no daikaijû Radon“, který rozhodně nebyl špatný, ale ani dokonalý.

Tomu se říká monstrum!

„Chikyû Bôeigun“ už je snímek mnohem uhlazenější. V Americe byl uváděn jako „The Mysterians“, ale v překladu originální název znamená „Obranné složky Země“. V podstatě je to tedy název pro jednotku, která se snaží o to, aby byla Země ochráněna. Země se dostává do kontaktu s rasou, která přichází z vesmíru a není jisté, jaké jsou její záměry. Ač se zdá, že se jedná o rasu pacifistickou, čelní představitelé národností světa o tom nejsou přesvědčeni. Hlavně po prvních zkušenostech s Mysteriány.

Morfujem!

První zkušenost je z řádu destruktivních. Nejprve oheň, ke kterému dojde, nikdo nechápe proč. Ještě větší je pak překvapení, když se na Zemi objeví podivná stvůra, která je další krásnou ukázkou toho, jak jsou Japonci vynalézaví, a toho, jaký prostor dává film fantazii. Filmové monstrum může vypadat v podstatě jakkoli, jen to chce mít odvahu ho zpodobnit. Podobně, jako tomu bylo v americkém snímku Kronos, i Japonci si šli svou cestou. Myslím, že se to vyplatilo.

Pořádný výbuch je třeba.

Vyplatilo se to hlavně proto, že monstrum zde není ten nejdůležitější prvek, ale je to jen jeden z těch, jak se Mystariánci na Zemi projeví. Sami se pak představují jako rasa ve skafandrech, které nejsou nepodobné těm, jež oblékali Power Rangers. Zástupci Země pak zjišťují jejich záměry a musejí se postarat o to, aby vláda nad světem zůstala lidem, ať už je tato vláda jak chce destruktivní.

Všichni Power Rangers z celého vesmíru.

Trikově je film naprosto výborný a jsou zde scény, které opravdu dokáží uchvátit. Je vidět, že místy se pořád filmaři museli snažit o to, aby byl výsledek v některých scénách dobrý, ale za nízkou cenu, jindy se ale tvůrci doslova předvádějí a vypadá to prostě výborně. Skutečnost, že se pořád něco děje a že nejde jen o to monstrum, jen filmu přidává. Výborný zvuk, který je dán novou stereo technologií jen podtrhuje skutečnost, že se jedná o snímek skutečně vymakaný, a to nejen po technické, ale i po příběhové stránce. Nádherné béčko.

 

Hodnocení: 80 %

Hororové filmy (příšery, béčka)


Přidat komentář