Chraň nás od zlého (2014)

70%
Scott Derrickson nepředvedl nic naprosto skvělého, ale nezklamal. DVD filmu "Chraň nás od zlého" si můžete koupit už i v české mutaci u Bontonfilmu.

Chraň nás od zlého

Deliver Us from Evil

USA, 2014, 118 minut

 

Režie: Scott Derrickson

Scénář: Scott Derrickson a Paul Harris Boardman podle knihy Ralpha Sarchieho a Lisy Collier Cool

Hrají:

Eric Bana (Sarchie)

Édgar Ramírez (Mendoza)

Olivia Munn (Jen)

Chris Coy (Jimmy)

 

Eric Bana rozhodně nepatří k těm hercům, jejichž filmy bych nějak vyhledával, na druhou stranu Scott Derrickson je režisérem, na jehož nové kusy zvědavý jsem. Když nám společnost Bontonfilm poskytla recenzní DVD, byl jsem velmi vděčný a rád bych Bontonfilmu tímto poděkoval. Čekal mě dvouhodinový film, na který jsem se docela těšil, protože po snímku Sinister jsem byl na dalšího Derricksona docela natěšený.

 Má hezký vztah se zdí.

„Chraň nás od zlého“ má prapodivný začátek, kde si nejste jistí, o co asi půjde. Jsme v roce 2010 někde v Iráku, kde skupina vojáků, jsou tři, prochází tajuplnými chodbami a všechno filmuje. Najednou k něčemu dojde. Střih. Jsme v roce 2013 a sledujeme při práci policistu Sarchieho (Eric Bana) a jeho parťáka Butlera. Mají za sebou celkem hnusné případy, ale to ještě netuší, co se stane, když se rozhodnou zajet k jednomu domácímu násilí a následně k jedné rodině, která chtěla jen vymalovat.

 Tetování na obličeji není úplná novinka.

I když to tak nejprve úplně nevypadá, „Chraň nás od zlého“ je exorcistický film, možná by stačilo napsat vymítací, kde jde o to dostat démona z posedlé osoby. Scott Derrickson si ale zvolil zajímavou předlohu – skutečné příběhy detektiva newyorské policie, který vydal knihu se stejným názvem jako film. Ralph Sarchie tak sám vypráví to, co zažil. Tohle je fakt, který na první pohled zaujme. Příběh je navíc podán detektivně, kdy hledáte spolu s postavami stopy, abyste dostali divného vraha.

 Na víru se dá přejít kdykoli...

V poslední půlhodině se film již mění na klasické vymítání, což mě osobně trochu vadí, protože je podobných filmů dost, ale pořád je to natočeno dobře a jste napjatí, jak exorcismus skončí. Co mi vadilo více, to je skutečnost, že je zde Sarchie prezentován jako muž, který nemá na rodinu čas, ale když má rodina skutečné problémy, začne se o ni starat. Může to být podle skutečných událostí, ale ve filmu to jednoduše vyznívá ohraně a samoúčelně.

 Takhle by holení nemělo dopadnout.

Derricksonovi film celkem sednul a je vidět, že je schopen vyprávět příběh, mít v něm dobré momenty a nakonec ho i vygradovat. Kdyby se vystříhala část s manželkou a dcerou, na vyznění filmu se nic nezmění a možná by to bylo i trochu dynamičtější a ještě napínavější. Gore scény jsou skvělé a samotné vymítání je skutečně vrcholem. Nemít celou dobu pocit, že je sem tam opravdu omílání již viděného, dal bych filmu ještě vyšší hodnocení.

 

Film pro recenzi poskytla společnost Bontonfilm, které velmi děkujeme. Snímek „Chraň nás od zlého“ si můžete objednat v Blu-ray edici na stránkách http://www.film4u.cz/chran-nas-od-zleho.html#fItem nebo jako DVD na stránkách http://www.film4u.cz/chran-nas-od-zleho-1.html#fItem.

Hororové filmy (vrazi, satan)


Přidat komentář