Sinister (2012)

80%
Jeden z nejlepších hororů letošního roku. Minul vás "Sinister" v kině? Tak to je škoda, ale zkuste jeho atmosféru alespoň doma.

 

Sinister

Sinister

USA, 2012, 110 minut

 

Režie: Scott Derrickson

Scénář: Scott Derrickson a C. Robert Cargill

Hrají:

Ethan Hawke (Ellison Oswalt)

Juliet Rylance (Tracy)

Fred Dalton Thompson (Šerif)

James Ransone (Zástupce šerifa)

 

Někdy je člověk v kině velmi mile překvapen. Musím říct, že na film „Sinister“ jsem se chystal pěkně dlouho, ale nakonec – i díky tomu, že byl v kinech téměř měsíc – jsem se na něj dostal. Rozhodně mohu říct, že nelituji. Po příšerném Paranormal Activity 4 je to film, který mě zase jednou nadchnul a u kterého jsem si uvědomil, že pořád ještě existují originální hororové filmy, které se natáčejí hlavně pro ty, kdo se chtějí v kině bát, chtějí mít ten příjemný pocit v těle. Nebo alespoň já jej považuji za příjemný.

Neměl by se na to dívat.

Co mě zaujalo jako první, to nebyl ani film samotný, ale skutečnost, že tři týdny po premiéře bylo v kině zhruba dvacet lidí. Já vím, že to není zrovna moc, ale ani při Paranormal Activity 4 se mnou zážitek nesdílelo tolik lidí, a to je přece jen už prověřená a pořád celkem oblíbená série. Velmi mě to potěšilo a uvědomil jsem si, že když má horor trochu dobrý marketing, tak na něj lidé půjdou. Anebo jen proto, že se chtějí bát. Horor táhne. Jasně, návštěvnost není jako v případě ságy „Twilight“, ale dle mého si do kina našlo cestu dost diváků na to, aby si produkční společnosti uvědomily, že se nemusí poohlížet pouze po komediích, romantikách a trikově náročných spektáklech, kterým chybí příběh.

Copak se to klube z krabice?

„Sinister“ je film, který příběh má. Celkem dobrý příběh, během kterého je budována naprosto skvělá atmosféra. Taková, že dívky, které v kině seděly vedle mě, od poloviny filmu téměř nesundaly ruce z obličeje, aby unikly tomu nejhoršímu. Samozřejmě, že neunikly. Kinem se ozývaly zděšené výkřiky, lidé sebou leknutím trhali, bylo to prostě výborné. Po projekci se všude válel rozsypaný popcorn, vylila se i jedna cola, prostě paráda. Myslím si, že Scott Derrickson musí mít radost.

Nutno říct, že Scott není mezi horory žádný nováček a má na svědomí V moci ďábla, film, který byl přijat podobně skvěle jako „Sinister“ a stejně tak si vysloužil i promítání v našich kinech. Nejinak tomu bylo se snímkem „Den, kdy se zastavila Země“, ale je pravdou, že tahle předělávka zase tolik chvály neschytala, i když o naprostý propadák se nejednalo. Scott má ve všech případech dar napětí, které dokáže přenést na diváky. Budete mít strach. Možná sebou neškubnete při každé lekačce, ale to mrazení na vás stejně přejde.

Dokážou chlapce zachránit?

Trochu k příběhu. Ellison Oswalt je spisovatel, který si udělal kariéru na knize, díky níž pomohl vyřešit jeden neobjasněný případ. Před deseti lety hit, ale člověk nemůže žít z jedné knihy, tedy pokud není třeba James OBarr. Další dvě knihy byly propadák, nadělaly pořádné problémy pozůstalým po obětech případů, o kterých psal, a ani Ellison sám nezůstal ušetřen kritik. Teď se stěhuje – i s rodinou – do dalšího města, kde došlo ke zmizení jedné malé dívky. Jeho recept je jednoduchý. Přestěhovat se do blízkosti místa činu a pátrat. Třeba objeví něco víc, než se to podaří policii. V tomto ohledu má Ellison skutečně štěstí, protože se mu to daří. Rozhodně to však není to, co očekával. Přestěhovat se do domu, kde byla vyvražděna rodina zmizelé dívenky, to už bylo možná trochu moc.

Těch dětí se nám tu sešlo... A kdopak je to v pozadí?

Scott Derrickson si skvěle hraje s divákem, na filmu je poznat, že tohle bylo natočeno pro lidi, kteří se chtějí bát – viz poslední záběr filmu. Dokáže natahovat atmosféru tak, že skutečně budete jak pravítko sedět a čekat, co přijde dál. Některé scény protahuje, ale ani jednou jsem neměl pocit, že je to protahování přílišné. Napjatě jsem sledoval, co přijde. Lekačky jsou místy samoúčelné, nebo se jedná o takové uchechtnutí směrem k divákovi, který se lekne i naprosto obyčejných věcí při dobrém střihu. To jen dokazuje, že se úmysl povedl. Byl natočen horor, který já za horor skutečně považuji. Už nějakou dobu jsem neměl v kině tak příjemné pocity. Přesto, že by si film možná zasloužil o pár minutek zkrátit, a přesto, že jeho rozuzlení není zas až tak ohromující, stále si myslím, že je to jeden z nejlepších hororů, které jsme u nás mohli letos vidět, pokud se nejedná o horor vůbec nejlepší.

 

Hodnocení: 80%

Hororové filmy (duchové, příšery, vrazi, děti)


Přidat komentář