Darren Shan

Celý život měl blízko ke krvesajům a jiným příšerám, co ničí lidem život. Není divu, vždyť se taky narodil přímo naproti Houses of Parliament v Londýně. Upíry, démony a podobnou havěť poté přenesl na světlo světa ve svých knihách.

Irský spisovatel Darren Shan vlastním jménem Daren O’Shaughnessy se narodil 2. července 1972 v Londýně, kde strávil část svého dětství. Patřil k nadaným dětem, do školy nastoupil už ve třech letech (sám tvrdí, že byl neposlušný, tak ho žádná školka nechtěla). V šesti letech se s rodinou přestěhoval do Irska a tam také zůstal, studoval a později začal pracovat v televizní stanici. Ke kariéře spisovatele se dostal až ve svých třiadvaceti letech.

Snahu psát měl však už od raného věku. Ve svých čtrnácti letech si pořídil psací stroj a od té doby na něm trávil každou volnou chvilku. Psal povídky, komiksové stripy a první úspěch se dostavil v patnácti letech, kdy vyhrál televizní soutěž se scénářem "A Day in a Morgue". Ve svých sedmnácti letech se mu povedlo dopsat první knihu, ta se však publikace nedočkala. Od té doby se ale místo na krátké povídky začal zaměřovat na dlouhé příběhy a to mu zůstalo dodnes.

 

DS

 

Na začátku své profesionální kariéry byl schopný napsat i sedm knih ročně. Jeho grafomanství trochu povolilo ve chvíli, kdy začal spolupracovat na propagaci svých knih a tak v dnešní době zvládá jen dvě nebo tři ročně. Darren Shan sám sebe vždycky viděl jako spisovatele hororů pro dospělé, ale tíhnul k tomu napsat i horory pro děti. Těm se nakonec dostalo větší pozornosti.

V roce 1999 vydal Darren Shan svou první knihu „Ayumaraca“ pod svým celým jménem. Naneštěstí kniha ani její pokračování nemělo příliš velký úspěch, ten se dostavil až při dalším vydání v roce 2008 pod jménem „Procession of Dead“ (česky „Procesí mrtvých“), kterou publikoval už pod pseudonymem. Tato kniha otevírá trilogii „The City“ (česky „Město“), kam patří další díly „Hell’s Horizon“ (česky „Na horizontu pekla“) a „City of the Snakes“ (česky „Město hadů“).

 

DS

 

K psaní dětských knih se dostal už v roce 2000 a tehdy zjistil, že ho jejich psaní opravdu baví. První série pro děti „The Saga of Darren Shan“ (česky „Sága Darrena Shana“) měla dvanáct dílů a byla přeložena do více něž jednatřiceti jazyků. "Sága Darrena Shana" sleduje osudy mladého upíra a každé slovo je čistá pravda. Knihy měly takový úspěch, že vyšla i manga adaptace kreslená Takahirem Araiem, a také nepříliš slavná filmová adaptace „Cirque du Freak: The Vampire's Assistant“ (česky „Upírův pomocník“).

 

DS

 

Druhá dětská série, kterou Darren Shan vypustil do světa, mu přinesla označení mistra dětského hororu. Jednalo se o sérii „The Demonata“ (česky „Demonata“), kde se pro změnu v deseti knihách zaměřuje na démony.

Darren Shan tvrdí, že nápady na příběhy k němu chodí jako ke každému jinému, jenom je oproti většině lidí umí použít a napsat na papír. Ve svém volném čase čte komiksy, sbírá umělecká díla, dokonce i sochy, a rád chodí na procházky. Dál žije v Irsku se svou přítelkyní a snaží se přijít na to, čím dalším vyděsit své čtenáře.

Spisovatelé (upíři, vlkodlaci, příšery, děti, mysteriózní)


Přidat komentář