Death Note: Zápisník smrti 4

90%
Na scénu se dostává nová postava, která pořádně zamíchá příběhem. Zdá se, že nezůstane na kameni kámen.

Death Note: Zápisník smrti 4

Vydalo nakladatelství Crew, 2012, 199 Kč

 

Scénář: Cugumi Óba

Kresba: Takeši Obata

 

Se sérií „Death Note: Zápisník smrti“ jsme se dostali už ke čtvrtému dílu a musím říct, že to bylo putování velmi příjemné. Alespoň pro mě určitě. Oblíbil jsem si všechny postavy, i když došlo k tomu, že se děj nenápadně obrátil někam jinak. Light Jagami byl hlavní postavou, tím, kdo měl měnit svět tím, že zabíjí lidi, kteří si podle něj nezaslouží žít, ale tímhle už se příběh v podstatě nezabývá. Teď jde o to, jestli bude Light odhalen, nebo nikoli. Jeho souboj s L je tím, co příběh posouvá dál. A to nezdůrazňuji jako slabinu, ale jako tu největší výhodu, kterou manga v této fázi má.

Obálka českého vydání mangy Death Note: Zápisník smrti 4.

Osobně jsem si vždycky užíval díla, kde se představuje nějaká geniální mysl, která bojuje se zločinem, nebo je naopak zločincem a snaží se zůstat na svobodě, nebo dokázat něco jiného. Z toho důvodu mám rád Sherlocka Holmese, ale oblíbil jsem si díla jako Mlčení jehňátek nebo „Dexter“. Souboje Lighta a L jsou navíc naprosto dokonale ztvárněny pomocí jejich myšlenkových pochodů. Psychologie postav je prostě něco, co mohu a co sám rád používám, když píšu.

Ukázka z českého vydání mangy Death Note: Zápisník smrti 4.

V ději však došlo na konci třetího dílu k zásadnímu zvratu – na scéně se objevil nový Kira, vrah, který dokáže vraždit jen podle toho, že zná jméno a tvář osoby, která zemřela. V tomhle případě je to ale jiné. Zdá se, že novému vrahovi stačí, pokud vidí tvář toho, kdo má zemřít. Jestli máte tuhle mangu načtenou, je vám jasné, že to bude tím, že nový Kira přijal smrtonoší oči. Jen pohledem na člověka dokáže zjistit jeho jméno a dokonce i čas, který mu zbývá do konce života. Tohle neplatí jedině v případě, že dotyčná osoba je také člověk, který má v držení zápisník smrti.

Ukázka z českého vydání mangy Death Note: Zápisník smrti 4.

Skutečnost, že o sobě držitelé zápisníků nejsou schopni zjistit čas, který jim zbývá, je poměrně zásadní skutečnost. Myslím pro to, aby čtenář pochopil, o čem vlastně manga „Death Note: Zápisník smrti“ je. Jde o to, že oni oba jsou lovci, oni jsou těmi, kdo mají zkracovat život, ale neměli by tak činit sobě navzájem. V konečném důsledku tak „Death Note: Zápisník smrti“ vůbec není milým příběhem s fantasy prvky, ale jeho filosofický přesah je skutečně překvapivý. Díky svému podání má ale člověk pocit, že čte jen další zajímavý příběh o člověku, který chce změnit svět.

Ukázka z českého vydání mangy Death Note: Zápisník smrti 4.

I když se do čtvrtého dílu dostal nový prvek, holčičí (a Japonci zase mohli ukázat, že mají slabost pro mladé holky, vlastně skoro až holčičky), rozhodně to nijak manze neublížilo, spíše naopak. Docela ji to oživilo, což se ukazuje i na konci. Jak daleko je vlastně L schopen zajít, aby případ dotáhl do zdárného konce? Vypadá to, že i on je schopen překračovat určité hranice. Ale to nám dokáže i v díle pátém, kde příběh nabývá mnohem širších rozměrů, což mě osobně nesedí, ale to neznamená, že by se tím kvalita příběhu snižovala výraznějším způsobem. Jen čtěte dál, ať zjistíte, proč je „Death Note: Zápisník smrti“ tak dobrým komiksem.

 

Komik Death Note: Zápisník smrti 4 vydalo nakladatelství Crew – zakoupit komiks.

Hororové knihy (survival, komiks, vrazi, děti)


Přidat komentář