Dějiny násilí (2005)

80%
David Cronenberg a jedno z dalších jeho zapamatování hodných děl. Snímek je podle komiksu a v tomhle případě film rozhodně překvapí. Stejně jako předloha.

 

Dějiny násilí

A History of Violence

USA, Německo, 2005, 96 minut

 

Režie: David Cronenberg

Scénář: Josh Olson podle grafické novely Johna Wagnera a Vince Locka

Hrají:

Viggo Mortensen (Tom Stall)

Maria Bello (Edie Stall)

Ed Harris (Carl Fogarty)

William Hurt (Richie Cusack)

 

Komiks „A History of Violence“ jsme zde měli a musím říct, že je to komiks, který mě docela zaujal. Z chlapíka, který si žije svůj poklidný život, se najednou stává někdo naprosto jiný. Zná ho vlastně jeho rodina? Zná se vůbec on sám? Skvěle rozehraný příběh, který si zahrává s vaší myslí. Nebylo pak nijak velkým překvapením, že došlo k adaptování tohoto příběhu pro film.

Naprosto obyčejný chlap...

Co mě osobně překvapilo, to je skutečnost, že se adaptace ujal David Cronenberg. Ne snad proto, že by to nebyla látka pro něj. V novém tisíciletí se profiluje jako trochu jiný režisér než v tisíciletí předchozím. Ještě více se zaměřuje na psychickou stránku, ale když to jde, nikdy není daleko od toho, aby nám ukázal, že člověk je pořád jenom kus masa a spousta krve. Nebezpečná metoda je film, který zašel už přece jen docela daleko od Cronebergova standardu, ale pro „Dějiny násilí“ to neplatí.

Synek to nemá ve škole úplně jednoduché.

„Dějiny násilí“ vypráví příběh Toma Stalla, který má poklidný život, má svou krásnou ženu, která ho miluje, děti, které to nemají úplně jednoduché, hlavně tedy syn, ale mají před sebou krásný život. Co se na maloměstě může stát? Jeden by řekl, že nic, ale ono toho může být hodně. Stačí, když se zde objeví ti nesprávní lidé, kteří se pokusí Toma a všechny lidi v jeho kavárně zastřelit. Tom ale ukáže, že je v něm něco trochu víc, než co se na první pohled zdá. Vrahy zneškodní způsobem, za který by se nemusel stydět zasloužilý veterán od speciálních jednotek.

Tatínek překvapí.

David Cronenberg dokázal komiks převést do filmové podoby takovou cestou, která je mu vlastní. Vybral si k tomu skvělé herce, kterými Viggo Mortensen, Maria Bello, William Hurt a Ed Harris bezesporu jsou. Hlavní úděl padá na bedra Vigga Mortensena, který ukazuje, jak velkým hercem je. Dokáže skvěle zvládat akční scény, stejně jako civilní herectví. Dokáže se tvářit tak přesvědčivě, že mu budete věřit, že o své předkládané minulosti opravdu nic neví. Ve Viggovi našel Cronenberg svou hvězdu pro filmy 21. století.

Ed Harris umí být tvrďák.

„Dějiny násilí“ jsou skvělým filmem, který ukazuje, jak Cronenberg vyzrál. Dokáže natočit scény, které na vás mají tak neskutečný dopad, že tomu ani nebudete chtít věřit. Scéna na schodech po odchodu šerifa je naprosto neskutečná, stejně jako chvíle, kdy se krev z vraha rozprskne na Mortensenovi poté, co mu život zachránil jeho syn-teenager. Cronenberg se příliš neštítí naturalismu, naopak, což ho dle mého názoru řadí vysoko mezi současné režiséry. Život někdy prostě není pěkný. Proč ho pořád natáčet jako pohádku?

 

Hodnocení: 80%

Hororové filmy (mučení, survival, vrazi)


Přidat komentář